Bobber Team

Horgász oldal, minden ami horgászat

Bojlis Suli 24. – Bojlit gyúrunk, de mivel?

Ebben az epizódban a bojligyúrás eszközeit szeretném nektek részletesen bemutatni, melyekkel elkészíthetitek első saját készítésű csalitokat. Bemutatom azokat a tippeket és ötleteket, melyekkel megkönnyíthetitek és felgyorsíthatjátok a munkafolyamatokat. Ha kíváncsiak vagytok, hogy milyen eszközökre is van szükség ehhez, tartsatok velem, megmutatom!
 
Inox keverőfej

Ha nagy mennyiségű bojlit készítünk, akkor nagyon nehézkes és időigényes a kézi keverés, e munkafázist könnyen lerövidíthetitek egy fúrógép és egy keverőfej segítségével. A fúrógépbe befogatjátok a keverőfejet, és már lehet is vele dolgozni. Garantálom, ha kipróbáljátok, soha többet nem fogtok kézzel kezdeni bojligyúrást! Természetesen ez sem fenékig tejfel, mivel a gyúrás utolsó fázisát így is kézzel kell befejezni, csak az addig tartó utat lehet lényegesen lerövidíteni.

Bojli kinyomó pisztoly

A pisztoly segítségével kikerülhetitek a hurkák kézzel történő elkészítését, hiszen ez úgy két kilogramm felett komoly kihívást jelent és a munkát is nagymértékben meglassítja. Nincs más dolgotok, mint a csomagban található műanyag fejeket a roller átmérőjének megfelelően méretre vágni. Aztán megtöltitek – mint egy hurkatöltőt – és elkezditek kinyomni a kész hurkákat. Ezeket én egyből a rollerre szoktam kinyomni, így nem kell még egyszer megfogni a tésztát, így csökken a repedés veszélye. Ha nagy mennyiséget készítetek, érdemes e kinyomó nagytestvérét választani, melynek kapacitása elérheti a 2-3 kilogrammot. Ennél már nincs szükség az emberi erőre, mivel sűrített levegővel működik – egy kompresszor segítségével –, és egyszerre akár két-három hurkát is képes kitolni.

Bojliroller

A bojliroller segítségével készíthetünk a kinyomó pisztoly által megformázott rudacskákból golyókat. Nincs más dolgotok, mint a roller alsó, rögzített felére ráfektetni a hurkákat, majd tegyétek rá a felső lapját és kezdjétek el oda-vissza mozgatni. Ezt néhányszor érdemes megismételni, így a golyók elnyerik végleges formájukat. A bojliroller többféle átmérőben készül: az egészen apró, 8 mm-es bojlihoz valótól akár az óriásnak számító 30-40 mm-esekhez valót is készítenek. Egy jó tanács: a rollert mindig egy stabil asztalra helyezzétek és azon is érdemes lecsavarozni, ezzel a kis praktikával sok bosszúságtól megkímélhetitek magatokat. Én sodrás előtt át szoktam kenni néhány csepp halolajjal, így kevésbé tapad a lágyabb tészta is a rollerre.

Főzőedény

Sokan gondoljátok, hogy erről teljesen felesleges írni, hiszen vizet forralni bármiben lehet. Én az első bojlikészítéseimnél mindig csak bedobáltam a forrásban lévő vízbe a golyókat, majd ahogyan elkezdtek feljönni, nekiálltam kergetni őket egy kis szűrő segítségével. Aztán mikor kiszáradtak a golyók és elmentem horgászni, akkor ért csak igazán nagy meglepetés: voltak golyók, melyeknek erős maradt az illatuk, ám a vízben gyorsan elolvadtak, ahogyan a fagylalt a napon, én meg csak csodálkoztam, hogy mi is lehet ennek az oka. Elkezdtem gondolkodni, vajon mit csináltam rosszul, aztán eszembe jutott. Mivel főzéskor pár szemenként dobáltam a lobogó vízbe a golyókat, aztán ugyanígy szedtem ki őket, nagyon nem egyforma időket főttek, ezáltal az egyik túlfőtt (ebből kőkemény, szinte aroma nélküli „biliárdgolyók” lettek), amelyeket kevesebb ideig „úsztattam”, azoknak megmaradt az aromája, de a vízben gyorsan elolvadtak. Sőt, ha utóbbiakat nem használtam el gyorsan, akkor a nyers fehérje miatt penészesedésnek is indult, amit egyáltalán nem értékelnek a pontyok, úgyhogy még a gondolatát is hessegessétek el, hogy ilyen csalival horgászni indultok. Ezek után csak fedővel és hozzá méretezett főzőedény betéttel ellátott edényt használok, és nem várom meg, míg a golyók feljönnek, hanem idő szerint főzöm a bojlit. Ez az átlagos, 20 mm-es méretnél egy perc harminc másodpercet jelent. Remélem, ezzel a rövidke kis történettel sokatoknak tudtam segíteni és sok olvasót sikerül megkímélni nem kevés bosszúságtól.

Bojlis Suli 25. – Az első saját készítésű bojlink

Az előző epizódban átnéztük, hogy milyen eszközökre is van szükség, ha otthon, saját magunk akarjuk elkészíteni bojlinkat. Most lépésről lépésre megnézzük, hogyan is kell azt elkészíteni, mik azok az apró fortélyok, melyekkel megkönnyíthetitek saját munkátokat, ezért is érdemes továbbkattintani!

Sokan a mai napig nem tudják elképzelni, hogyan is kell (vagy lehet) bojlit készíteni otthon, házilag, ezért tartottam fontosnak ezt az epizódot. Lényeges, ha bojlit gyúrtok, hogy soha ne kapkodjatok, mindent előre, megfontoltan gondoljatok végig, ha nem gyári recept alapján dolgoztok, mindent vessetek papírra, mielőtt nekiláttok a munkának!

Előkészítés

Ha bojlit készítek, nem szeretek kapkodni, rohangálni, ezért minden szükséges eszközt előkészítek, így ha szükségem van egy evőkanálra, nem kell könyékig tésztásan a házban rohangálnom. (Nem sok családtag kedveli a tintahalas ajtókilincset, konyhaszekrényt. Higgyétek, el sok veszekedéstől megkímélhetitek magatokat! :))

Gyúrás

A tojás feltörésével kezdjük – én mindig egyesével töröm fel egy edénybe, így elkerülhetők záptojás okozta kellemetlenségek, és bár meglassítja a munkát, az még mindig jobb, mintha a századik felütött tojás tönkretenné az egész munkánkat. Ha a tojás megvan, jöhetnek a folyékony és por állagú adalékok. Ezeket mindig a tojáshoz és nem a mixhez adagoljuk! Ezeket géppel egyenletesen elkeverem és elkezdem hozzáadagolni a mixet apránként, addig, míg a keverőgép elbírja. Ezután jön a munka izzasztósabb része, a kézi gyúrás. A tésztát addig kell gyúrni, amíg elérjük azt az állagot, hogy nem ragad a kezünkre és az edény falától is elválik. Ekkor pihenni hagyom a tésztát körülbelül húsz percig, hogy a nagyobb szemcsék is megszívják magukat nedvességgel. Ezt követően hurkákat formálunk belőle, azokat betöltjük a kinyomó pisztolyba, majd megkezdjük a csali megformálását a bojli roller segítségével.

Főzés

Ez az a művelet, melyet mindenki pofonegyszerűnek tart, mégsem az. Nem mindegy, mekkora méretű golyókat készítettünk és milyen módon szeretnénk majd tárolni a szárítást követően. Ha fagyasztjátok (ez a legjobb megoldás), rövidebb főzési idő is elegendő, így kevesebb aromát és tápanyagot főzünk ki a bojliból. Ha szárítjátok, akkor muszáj legalább másfél percig főzni, különben marad benne nyers fehérje, ami a csali száradás közbeni bepenészesedését okozhatja.

Szárítás

Ha lefagyasztjátok a golyókat, akkor is érdemes egy-két napig szárítani azt, így elérhetitek a kellő állagot. Fontos, hogy soha ne szárítsatok bojlit tűző napon, mert az a kirepedezéshez vezet. A legjobb a szellős, közepes hőmérsékletű padlás, itt a levegő is mozog, illetve kellően száraz ahhoz, hogy ne romoljon meg a csali.

A kezdő, még a módszerrel és technikával ismerkedő horgászok számára nagyon jó megoldásnak számít az SBS cég legújabb fejlesztése, melyet még egy bojli gyártó cég sem hozott forgalomba: ez nem más, mint, azon komplett bojlimixek, melyek a por mellett tartalmazzák az összes olyan fontos anyagot, ami a tökéletes csalihoz kell. Néhány évvel ezelőtt, azt hiszem, nagyon tudtunk volna örülni egy ilyen komplett megoldásnak, amikor még az alapanyagokat sem volt egyszerű összeszedni.

Ha csak ki akarod próbálni a bojligyúrást, elég megvásárolnod egy ilyen dobozkát, és már gyúrhatod is az első saját készítésű csalidat!

Bojlis Suli 26. – Felkészülés az első bojlis túrára

Az első horgásztúra kemény feladat, nagyon sok dolgot kell összepakolni és fejben tartani még olyanokat is, melyekre tapasztalat híján álmotokban sem gondolnátok, hogy egyáltalán szükségetek lesz. Nézzük át együtt, hogyan is épül fel egy ilyen menetfelszerelés, ha valóban csak a vad természet vár ránk!

Lista készítése

Nagyon fontos, hogy az első bepakolás előtt ne csak az autótokban, hanem a fejetekben is próbáljatok rendet tenni! Azaz nyugodt körülmények között, lépésről lépésre haladva gondoljátok végig, hogy mire lehet szükségetek. Írjátok ezt össze egy papírra, majd a garázsban vagy az udvaron mindent sorakoztassatok fel. Tételesen ellenőrizzétek le azokat, és ha megvan, csakis utána kezdjétek meg a bepakolást! Ha csak „ész nélkül”, kapkodva, egyből az autóba pakolva próbáljátok meg a folyamatot felgyorsítani, annak szinte biztos, hogy az lesz a vége, hogy valami otthon marad, hiszen áttekinthetetlenné válik a felszerelés arzenál. Még így is, a legjobb előkészítő és tervező folyamat során is szinte 100%-ig biztosak lehettek benne, hogy valami otthon marad, és a helyszínen kell majd improvizálni… no, ez már egy másik történet. Szóval, ha megvan a lista és szépen össze van rendezve minden tétel, akkor kezdjétek meg a bepakolást. A sok-sok nélkülözhetetlen, a bojlis túra sikerét döntő módon befolyásoló eszköz, csali, és egyéb fontos kellék közül most néhány olyan dolgot emelek ki és mutatok be, amelyre talán nem is gondoltatok!

Íme, az én utazó listám, érdemes átböngészni!

Horgászeszközök

Horgászbotok, orsók, elektromos kapásjelzők, swingerek, bottartó állvány, horgászláda minden szükséges kellékkel feltöltve, merítő szák, pontymatrac, pontyzsák, sebfertőtlenítő (halaknak és magatoknak egyaránt), bottáska, tartalék bot és orsó.

Csalogató anyagok 3 napos túrához

3 kg bojli, 6-6 kg halibut és CSL pellet, 20 kg kilogramm előfőzött magmix, dipek, lebegő bojlik, aromák.

Ruházat

Évszaknak megfelelő ruházat, esőruha, gumicsizma, papucs, fejfedő (sapka, kalap).

Élelmiszer és tárolóeszközei

6-8 liter ásványvíz, hideg és melegíthető (konzerv) ételek, gyümölcs, kenyér, hűtőtáska (a romlandó élelmiszerek részére nyáron), evőeszköz készlet, túra gázpalack, kávé, tea.

Egészségvédelmi eszközök

Tisztálkodási eszközök, napolaj, napszemüveg, szúnyog- és rovarriasztó.

Kényelmi eszközök

Napernyő, sátor, tartalék sátorvas, kalapács, kombinált fogó, hálózsák, pár méter kötél, inverter (áram-átalakító), telefontöltő, fotel, ágy, sátorlámpa, gumicsónak, villanymotor, akkumulátor, akkumulátortöltő, halradar, tartalék elemek, fejlámpa, reflektor lámpa, tábori ásó, kisbalta, toll és horgásznapló, kisasztal.

Apró magvak és etető pelletek

A bojlik mellett mindenképpen szükségünk van apró magvakból álló magmixekre, illetve etető pelletekre, melyek nagymértékben befolyásolhatják eredményességünket. A magvaknál fontos, hogy a mix legalább ötféle magból álljon össze, a halak tudjanak csemegézgetni belőle, ezáltal több ideig tartózkodnak az etetésen. A pellet sem maradhat ki egy bojlis etetésről, szintén nagyban hozzájárulhat az eredményességünkhöz. Erre nagyon jó a CSL (kukoricacsíra) pellet, mely a vízben gyors hatást fejt ki, szinte azonnal oldódni kezd és tartósan az etetésen tartja a halakat, de mivel jól oldódik, nem tudnak jóllakni vele, ezáltal esélyünk marad megfogni őket. A nyári horgászatok alkalmával ugyanilyen fontos a halibut pellet, melynek magas halliszt-tartalma szintén vonzó a halak számára, sokat javíthat az etetés hatékonyságán, főképpen a nyári meleg vizekben érhettek el segítségével szép eredményeket.

Horgászfelszerelés

A túrafelszerelésben csak egy pont a horgászfelszerelésünk, ezt mindig külön, tételesen ellenőrizzük át, hogy véletlenül se maradhasson otthon semmi. Milyen kellemetlen lenne, ha félúton jutna eszünkbe, hogy az elektromos kapásjelzőnk otthon maradt az asztal sarkán?! Mindig számoljatok legalább egy tartalék horgászbottal és orsóval, mivel akármennyire is vigyázunk rájuk, balesetek bármikor történhetnek. A bepakolás során nagy figyelemmel legyetek a botokra, ezeket mindig csak bottáskában és lehetőleg a többi felszerelés tetején szállítsátok, soha ne pakoljatok rá semmilyen csomagot!

Ruházat

Szintén fontos része felszereléseteknek, mindig nagy figyelmet fordítsatok rá és minden típusú ruhából számoljatok tartalékot is, sosem tudhatjátok előre, milyen időjárás is lesz a horgásztúra alatt. Volt szerencsém olyan egyhetes horgásztúrához, melyen, öt napon keresztül szakadt az eső – rossz felkészüléssel könnyen fel kellett volna adnom a horgászatot és a megfázás is elkerülhetetlen lett volna, pedig a halak nagyon elemükben voltak.

Praktikus eszközök

Minden esetben vigyetek magatokkal szúnyog- és rovarriasztó termékeket, nagyon kellemetlen, ha horgászat közben ezen apró rovarok zümmögésére kell koncentrálnotok, nem pedig a horgászatra, illetve így megvédhetitek magatokat a kullancsoktól is. Javaslom, vigyetek egy kisebb elsősegély-csomagot néhány sebtapasszal és sebfertőtlenítővel, mellyel gyorsan elláthattok egy mélyebb, horog ütötte sebet is.

Bízom benne, hogy ez a cikk segítséget nyújthat az első gondtalan túra megszervezésében és úti csomag hiánytalan összeállításában. Irány a természet!



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 2
Heti: 8
Havi: 135
Össz.: 34 909

Látogatottság növelés
Oldal: Bojli suli kezdőknek 24-26 lecke
Bobber Team - © 2008 - 2024 - bobberteam.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »