Bobber Team

Horgász oldal, minden ami horgászat

Bojlis Suli 13. – Alap csúszó végszerelékek összeállítása

Akadnak olyan speciális helyzetek, mikor sokkal jobb eredményt érhetünk el egy szabadon csúszó végszerelékkel, mint egy fixszel. Nézzük, mikor is érdemes ilyen módon szerelni, és hogyan is néz ki egy ilyen szerelék. Én olyan helyzetben részesítem előnyben a szabadon csúszó végszereléket, ha valamilyen sűrű akadó előtt kell kapásra bírnom a halakat. Ilyenkor ugyanis fontos, hogy ne a hal lepjen meg minket váratlan, sivítós kapásával, hanem őt megelőzve mi legyünk a kezdeményezők. Így van esélyünk arra, hogy a vágtázó hal ne érje el az akadót, és ne veszítsük el súlyos sérüléseket okozva neki. Ez sokkal nagyobb koncentrációt igényel a horgásztól, de lényegesen sportszerűbb is, hiszen nekünk kell a halat megakasztani. Így talán ez a rész a bojlizással nem szimpatizáló horgászok számára is „emészthető” lesz…!
 
Korda Running Rig szerelék használata

Az egyik kedvenc csúszó végszerelékem a Korda Running Rig, melynek elkészítése nagyon egyszerű, és ami a gyakorlatban is tökéletesen működik. Elsőként egy érdekes formájú forgókapcsot kell felfűznünk a zsinórra, melynek az egyik oldala extra lyukmérettel rendelkezik, így minimális ellenállás mellett csúszhat a zsinóron, ezáltal garantáltan nem fog gyanút leendő zsákmányunk. A forgó másik füléhez rögzítjük az ólmunkat egy kis kapocs segítségével, ezt leboríthatjuk egy kis szilikon csövecskével, így garantáltan nem tud elakadni sem a merítő szák hálójában, a főzsinórunkban vagy egyéb víz alatti akadókban. Ezután felfűzzük a zsinórra a csomagban található gumituskót, majd felkötjük a forgókapcsot, melyhez már csak az előkénket kell rögzíteni. Ilyen egyszerű! Nos, lássuk ezt lépésről lépésre haladva a képek segítségével is, hogy mindenki számára világos és egyértelmű legyen a végszerelék összeállítása:

Pelzer Security Rig készlet használata

A második bemutatásra váró szerelék egy igen népszerű többfunkciós változat, ami csúszó és fix végszerelékként egyaránt használható, mivel csak egy apró alkatrész akadályozza meg, hogy a forgó ne szorulhasson meg fixen az ólomkapocsban. Elkészítése sem igényel különösebb szakmai tudást, a csomagban minden megtalálható, ami a szerelék összeállításához szükséges. Fontos megemlíteni, ha csúszó szerelék alkalmazása mellett döntünk, nem kell feleslegesen nagy ólmokat használnunk! Csak akkorát válasszunk, melyet a dobótávolság megkíván, ugyanis itt nem az ólomnak kell megakasztani a halat, hanem a horgásznak! Így a horgászbotunkat sem terheljük feleslegesen, és iszapos aljzaton is kevésbé ragad be a szerelékünk.

Mindkét végszerelék esetében már csak a megfelelő horogelőke – aminek típusa a halak méretétől és a csali fajtájától függ – felhelyezése van hátra, és kezdődhet is a horgászat!


Bojlis Suli 14. – Gubancgátló csőre épített fix végszerelékek összeállítása

Arra kérnék minden olyan mentalitású olvasót, akik évek óta nem tudnak kibékülni a bojlis horgászattal (valamint a hozzá párosuló önakasztós, fix végszerelékkel) és minden fórumban a módszer sportszerűtlenségéről akarják meggyőzni az embereket, azok inkább ne is olvassák el ezt az írást, és ne gerjesszenek újabb szükségtelen vitát! Akit viszont érdekel, hogyan is néz ki a gubancgátló csőre épített fix végszerelék legegyszerűbb változatainak elkészítése, és hogyan is kell azokat használni, az tartson velem!
 
Fix vagy csúszó végszerelék?

A fix végszerelék típus – ellentétben az előző részben bemutatatott alap csúszó végszerelékekkel – kifejezetten az önakasztást szolgálja. Azaz a horgot felszippantó halnak esélyt sem ad (ha jól van összeállítva), hogy megszabaduljon attól. Sőt, a horgász aktív közreműködése nélkül (a megfelelő ólomnehezék) segítségével, a saját szájába húzza bele a veszélyes fegyvert. Erről a horgász többnyire „füstölős” kapás formájában értesül. A hal megérezve a veszélyt, örült tempóban próbál menekülni és szabadulni a „kolonctól”. A bevágás szinte teljesen szükségtelen, sőt gyakorta káros (!), hiszen a horog már úgyis mélyen a hal szájában van. A nyeletőfék visszakapcsolása után, máris megkezdődhet a fárasztás. Az önakasztós végszerelék használata nagy távolságban való horgászatnál már egyértelműen nélkülözhetetlen a sikerhez. A „nagy távolság” kifejezés kapcsán ne csak a 200-300 méterre bevontatott szerelékekre gondoljatok! Monofil főzsinór használata esetében még a legmerevebb is nyúlik minimum 10%-ot. Így egy 70-80 méterre bevetett végszerelékkel is tud a hal jó néhány centit úgy „játszani”, hogy abból mi semmit nem veszünk észre. Ráadásul, ahogy nő a távolság, úgy csökken a hozzánk eljutó jelzések száma. A biztos akadás ekkor kizárólag fix végszerelékkel valósítgató meg!

Melyiket válasszam?

Fontosnak tartom megemlíteni, hogy minden esetben gondoljuk végig a fix végszerelék összeállítását és működését, még a horgászat megkezdése előtt! Nyilván egy kezdő, kevés tapasztalattal rendelkező, a meghorgászandó vízterületet nem ismerő horgász nehezen tudja a megfelelő végszereléket kiválasztani elsőre. Ebben az írásban megpróbáltam olyan, nagyon könnyen összeállítható, kiváló minőségű, kizárólag FOX márkájú végszerelékeket összegyűjteni, amelyek alkalmazása nem okoz majd csalódást! Írásomból talán arra is fény derül, hogy milyen előnyökkel jár egy-egy típus. Ebben a cikkben a gubancgátló csőre, míg a következő részben az ólombetétes fonott zsinórra (lead core) épített végszerelékeket teszem nagyító alá. Aki eddig elolvasta soraim, abban máris joggal merül fel a kérdés, hogy mi a különbség a két végszerelék között? Miért kell az egyiknél gubancgátló csövet, míg a másiknál ólombetétes zsinórt alkalmazni?

Dobva vagy bevontatva juttatod be a végszereléked?

Ha nagyon le a akarom egyszerűsíteni a kérdésekre a választ, akkor ez a következőképpen hangzana.

A gubancgátló csőre épített végszerelékek létjogosultsága a partról történő horgászatok során értékelődik fel igazán, amikor a végszereléket kizárólag dobva lehet bejuttatni. A vastag cső meggátolja, hogy a vékony fonott (és többnyire nagyon lágy) horogelőke visszacsapódva a főzsinórra tekeredjen. Tulajdonképpen a cső neve elárulja, hogy mire is való! Azaz gubancgátló szerepet tölt be. Nincs annál bosszantóbb, amikor órákat ülünk a bot mögött, miközben semmi esélyünk a halfogásra, hiszen a feltekeredett horogelőkét nem fogja a hal a főzsinórról letekerni…
Az ólombetétes fonott zsinórra épített végszerelékek „gerince” is lényegesen vastagabb és merevebb, mint főzsinórunk, de erre bizony még feltekeredhet egy hosszúra hagyott, lágy horogelőke a dobás során. Tehát ez a fajta végszerelék típus nem nyújt 100%-os védelmet a gubancok ellen, de nem is ez az elsődleges feladata! Ezért az ilyen végszerelékeket inkább a behordós horgászmódszerekhez ajánlom. Természetesen emellett számos hasznos és jó tulajdonsággal rendelkeznek, de ezek aprólékos bemutatását már a következő részbe szánom.

Tehát ha az elsődleges kérdés – „dobva agy behordva kell a végszereléket bejuttatni?” – eldőlt, máris közelebb jutottunk a jó megoldáshoz. Ebben a részben a dobáshoz ajánlott, gubancgátló csőre épített – és nekem nagyon jól bevált – végszerelék típusokat kívánom bemutatni.

A FOX Kwik Change Safety Clips Rigs Rig Tubing egy klasszikus ólomkapcsos (Lead Clip) végszerelék, amit a Kwik Change (rendkívül gyors és biztonságos előkecsere) technológiával egyesítettek. Az ólomkapocsba illeszkedő kis biztosítószeg miatt a forgókapocs nem szabadulhat ki, azaz a rendszer mindenképpen elereszti a megakadt ólmot. A végszerelék a hosszú, vékony, rugalmas és süllyedő, terepszínű-zöld gubancgátló csővel (Camo Rig Tubing) kombinált rendszer. A 45 cm-es cső a végszerelék aljzatra fektetését is megoldja, emellett megvédi a főzsinór végső szakaszát a sérülésektől. Továbbá kellő merevsége és vastagsága garantálja, hogy dobás során semmiképpen se tekeredhessen fel a horogelőke. Egy csomag 3 szerelékhez elegendő alkatrészt (3 db végszerelék, 6 db gumihüvely) tartalmaz. Ideális végszerelék minden olyan esetben, ahol bizony gyorsan kell a halak kényes kapásaihoz igazodni. A gyakori előkecserét a Kwik Change kapocs rendkívüli módon leegyszerűsíti és felgyorsítja. (A csomagban a képeken látható előke, horog, ólom nincs benne!)

A FOX Kwik Change Safety Sleeve Rigs Rig Tubing végszerelék egy hosszú, vékony, süllyedő és rugalmas, terepszínű-zöld gubancgátló csővel (Camo Rig Tubing) kombinált rendszer, amin a halra nézve kíméletes ólomrögzítést a Carp Safety Sleeve technológia, a gyors előkecserét pedig a végén található Kwik Change forgós kapocs biztosítja. A 45 cm-es gubancgátló cső a végszerelék aljzatra fektetését is megoldja, emellett megvédi a főzsinór végső szakaszát a sérülésektől. Továbbá kellő merevsége és vastagsága garantálja, hogy dobás során semmiképpen se tekeredhessen fel a horogelőke. A szerelék lelke egy speciális ólomrögzítő kapocs (Carp Safety Sleeve), melynek akkor van jelentősége, ha halunk fárasztás közben „leszerelt” minket. Ekkor a hal számra a legnagyobb terhet (szó szerint) a végszereléken található ólom jelenti. Ettől kell garantáltan megszabadulnia, hogy életben maradhasson. Ez akkor fog bekövetkezni, amikor a nehezék valamilyen tereptárgyban elakad. Ekkor a biztonsági ólomtartó kapocs viszonylag kis erő hatására lecsúszik a csőről (sokkal könnyebben, mint a jól ismert ólomkapcsok esetében), és a hal csak a horogelőkét (+ a lágy csövet) kénytelen magával cipelni, amely jelentősen megnöveli életben maradásának esélyeit, ha már ilyen „baleset” bekövetkezett. Ellenkező esetben, ha a végszerelék minden elemét magával kellene cipelnie, vagy ha nem csúszna le a csőről a megakadt ólom, úgy járna halunk, mint egy cölöphöz kötött kutya: előbb vagy utóbb legyengülne és elpusztulna. A horgászok (és nem csak a bojlis technikát űzők) felelőssége tehát igen nagy, erről soha ne feledkezzünk meg! Egy csomag 3 szerelékhez elegendő alkatrészt (45 cm-es gubancgátló cső, ólomkapocs, gyűrűs forgó, gumihüvely) tartalmaz. (A csomagban a képeken látható előke, horog, ólom nincs benne!)

 
A FOX Kwik Change Helicopter Rigs Rig Tubing klasszikus, de a Kwik Change (rendkívül gyors és biztonságos előke csere) technológiát alkalmazó helikopter-szerelék, amit hosszú, vékony, süllyedő és rugalmas, terepszínű-zöld gubancgátló csővel (Camo Rig Tubing) kombináltak. A 45 cm-es cső a végszerelék aljzatra fektetését is megoldja, emellett megvédi a főzsinór végső szakaszát a sérülésektől. A szerelék „lelke” a helikopter-hatásért felelős FOX Heli-Bead. A gyors előkecserét itt a Kwik Change Heli Swivel biztosítja, ami gyakorlatilag a nyitott szemével szemközt még egy gyűrűvel is ellátott forgó. Talán kevesen tudják, de ezzel a végszerelék típussal lehet a legnagyobb dobótávolságot elérni! Talán eltelt már 20 év is, mikor az első helikopteres végszereléket bemutatták az angol szaksajtóban, de népszerűsége mind a mai napig töretlen. Egyszerű (de a legjobb alkatrészekből összeállított) végszerelékkel súlyos méterekkel nagyobbat dobhattok, mint bármelyik fix gubancgátlós végszerelékkel. A nagyszerű megoldás kulcsát az adja, hogy a bedobás közben az előkénk a szerelék körül pörög, mint a helikopter propellere (ezáltal a gubancolódás veszélye is a nullára csökkenthető), innen kapta elnevezését is. Ideális a Pop Up (lebegő) és süllyedő csalik használata során. Még egy jó tanács: a legnagyobb dobótávolságot a FOX Tri Bomb és Horizon ólmokkal lehet elérni. Ennél a szereléknél a forgós (swivel) ólmok jöhetnek csak számításba. Egy csomag 3 szerelékhez elegendő alkatrészt (45 cm-es gubancgátló cső, gyorskapocs, gumiharang és gumihüvely) tartalmaz. (A csomagban a képeken látható előke, horog, ólom nincs benne!)


Bojlis Suli 15. – Ólombetétes zsinórra épített fix végszerelékek összeállítása 1. rész

Az előző epizódban közelebbről is megismerhettétek azon gubancgátló csőre épített fix végszerelékeket, melyekkel könnyedén tudtok dobni. Most nézzük, mi a helyzet akkor, ha nem kell dobni, hanem szabadon behordhatod a végszereléket az általad kiválasztott helyre. Ekkor érdemes az ólombetétes zsinórral kombinált fix végszerelékeket alkalmazni, melyek e helyzet koronázatlan királyai.
 
Mi is valójában az ólombetétes zsinór?

Az ólombetétes előkezsinórt álcamintás szövése segíti abban, hogy diszkréten az aljzat hátterébe olvadjon. A szálak színkombinációját úgy választották ki, hogy azzal még nedves állapotban is elérhető legyen egy olyan foltozottság, ami megtöri az előke kontúrját. Az extra nehéz magot borító szövött külső hüvelyt arra tervezték, hogy ellenálljon az erős vízi növényzet, a kagylópadok és egyéb, zsinórt koptató víz alatti akadók dörzsölő hatásának. Mindez óriási szakítószilárdságot és „örök életet” biztosít neki. Az ólombetét garantálja, hogy a végszerelék utolsó szakasza teljesen a mederre feküdjön, ez megakadályozza, hogy a pontyok beleússzanak a főzsinórba, mikor megérkeznek az etetett területre. Így teljesen gyanútlanul úszkálhatják körbe a csalit.

Miért pont a behordós horgászathoz ajánlom?

Az ólombetétes fonott zsinórra épített végszerelékek is lényegesen vastagabbak és merevebbek, mint főzsinórunk, de erre a dobás során bizony még feltekeredhet egy hosszúra hagyott, lágy horogelőke. Használatuk csak rövidebb (maximum 15 centiméteres) előke mellett biztonságos, vagy durvább, keményebb előkeanyaggal kell horgásznunk, ami jellegénél fogva kevésbé hajlamos a gubancolódásra. Ilyenek a hántolható zsinórok és fluorocarbon monofil előkezsinórok. Tehát ez a végszerelék típus nem nyújt 100%-os védelmet a gubancok ellen, de nem is ez az elsődleges feladata! Ezért az ilyen végszerelékeket inkább a behordós horgászmódszerekhez ajánlom. Ebben és a következő részben a részben 4-4 bevált végszereléket mutatok be a lehető legrészletesebben. Első ránézésre szinte azonosak, de ha tüzetesen megnézitek, egyértelművé válik, hogy sok apró finomságban eltérnek egymástól. Nos, pont ezek az „apró finomságok” eredményezhetnek 1-1 jó halat, tehát (most is) érdemes a részletekben elmélyülni!

FOX 45lb Camo Leadcore With Lead Clips (FOX Végszerelék csomag – ólombetétes zsinóron fix 6.)

A FOX 45lb Camo Leadcore With Lead Clips készlet egy előre összeállított, modern kivitelű, klasszikus végszerelék. Rendkívül egyszerű, de annál hatékonyabb ólomelőkés szerelékeket tartalmaz. A speciális, 45 font (20,4 kg) teherbírású ólomelőke megvédi a zsinórt a sérülésektől, és a fenékre süllyedve megakadályozza, hogy az óvatos pontyok a főzsinórba úszva idő előtt elriadjanak az etetésről. A nehéz mag köré szőtt minta remek álcázó tulajdonságot biztosít. Az ólomelőke két végén szőve és ragasztva kialakított hurkok erősek, a jelzett teherbírás rájuk is vonatkozik. Az előke egyik vége egy gyűrűs forgóban végződik, ami a biztosítószeggel ellátott ólomkapocsban (Carp Safety Lead Clip) rögzül. Az ólomkapocs működését az ólomelőke felől ráhúzott gumiharang biztosítja, amely a végszerelék elakadása során garantáltan elengedi az ólomnehezéket. A horogelőkét a nagyméretű gyűrűs forgóba kell hurkolni, amely az átlagosnál nagyobb mozgásteret biztosít számára, amivel az óvatos, öreg pontyok gyanakvását is könnyedén elaltatja. Egy csomag 3 szerelékhez elegendő alkatrészt – 75 cm-es ólombetétes előkét és ólomkapcsot – tartalmaz. (A csomagban a képeken látható horogelőke, horog, ólom nincs benne!)

FOX 45lb Camo Leadcore With Safety Sleeves (FOX Végszerelék csomag – ólombetétes zsinóron fix 1.)

A FOX 45lb Camo Leadcore With Safety Sleeves egy előre összeállított végszerelék, mely egy 45 font (20,4 kg) teherbírású ólomelőkére kerül. Az előke nehéz magját különleges szövésű külső réteg borítja, melynek színkombinációja nedves állapotban is segít elrejteni a szereléket a hal szeme elől. E külső réteg anyaga különösen ellenálló, a vízi növényzet, a sziklák és egyéb víz alatti akadályok miatti dörzsölő hatást jól állja. A nehéz ólomelőkének köszönhetően a szerelék csalihoz közeli része a fenékre simul, ezért a halak zsinórba úszása kisebb eséllyel fordul elő. Az előkékre a Carp Safety Sleeve ólomrögzítő rendszer került – ennek speciális kialakítása miatt az elakadt és beszakadó szerelék esetében sem kell attól tartani, hogy a hal nem tud majd megszabadulni az ólomtól. A kapcsot hordozó csúszógyűrű ugyanis oly nagy átmérőjű, hogy gond nélkül átfér rajta az ólomelőke véghurka is. Az ólomkapocs műanyag alkatrészei jól terepbe olvadó sötétzöld színűek. Az előke ólomkapcsos végén egy gyűrűs forgó (Flexi Ring Swivel) található (ide kötendő a horogelőke), a másik végén előre kialakított hurok várja a főzsinórt (az ólomelőke hurkai szövéssel készülnek). Ez a nagyméretű gyűrűs forgó az átlagosnál nagyobb mozgásteret biztosít a horogelőkének, tovább csökkentve a halak gyanakvását. Az ólmot a műanyag részbe akasztott gyorskapocsba (Speed Link) akaszthatjuk be. Egy csomag 3 szerelékhez elegendő alkatrészt – 75 cm-es ólombetétes előkét, ólomkapcsot és gyűrűs forgót – tartalmaz. (A csomagban a képeken látható előke, horog, ólom nincs benne!)

FOX Kwik Change Safety Sleeve Rigs Leadcore (FOX Végszerelék csomag - ólombetétes zsinóron fix 5.)

A FOX Kwik Change Safety Sleeve Rigs Leadcore végszerelék ötvözi a Camo Leadcore biztonsági ólomrögzítéssel szerelt változatát a gyors, könnyed előkecsere-rendszer technológiájával. A legösszetettebb, mindent tudó végszerelék típus, rendkívül precízen elkészítve! Ez az előre összeállított végszerelék 45 font (20,4 kg) teherbírású ólomelőkére kerül. Az előke nehéz magját különleges szövésű külső réteg borítja, melynek színkombinációja nedves állapotban is segít elrejteni a szereléket a hal szeme elől. E külső réteg anyaga különösen ellenálló, a vízi növényzet, a sziklák és egyéb víz alatti akadályok miatti dörzsölő hatást jól állja. A nehéz ólomelőkének köszönhetően a szerelék csalihoz közeli része a fenékre simul, ezért a halak zsinórba úszása kisebb eséllyel fordul elő. Az előkékre a Carp Safety Sleeve ólomrögzítő rendszer került – ennek speciális kialakítása miatt az elakadt és beszakadó szerelék esetében sem kell attól tartani, hogy a hal nem tud majd megszabadulni az ólomtól. A kapcsot hordozó csúszógyűrű ugyanis oly nagy átmérőjű, hogy gond nélkül átfér rajta az ólomelőke véghurka is. A pórul járt, szereléket maga után vonszoló hal számára ez a legkíméletesebb megoldás, hiszen garantáltan megszabadulhat az ólomnehezéktől! Az ólomkapocs műanyag alkatrészei jól terepbe olvadó sötétzöld színűek. Az előke ólomkapcsos végén egy speciális kampós gyorskapocs (Kwik Change Swivel) található, ide kell beakasztani a horogelőke fülét, majd a műanyag rögzítő hüvellyel kell fixálni. E rendszernek köszönhetően rendkívül gyors és biztonságos előkecsere hajtható végre. A végszerelék másik végén előre kialakított hurok várja a főzsinórt (az ólomelőke hurkai szövéssel készülnek). Az ólmot a műanyag részbe akasztott gyorskapocsba (Speed Link) akaszthatjuk be. Egy csomag 3 szerelékhez elegendő alkatrészt – 75 cm-es ólombetétes előkét, ólomkapcsot és 6 db gumihüvelyt – tartalmaz. (A csomagban a képeken látható horogelőke, horog, ólom nincs benne!)

Bojlis Suli 16. – Ólombetétes zsinórral kombinált fix végszerelékek összeállítása 2. rész

Az előző epizódból kimaradt néhány praktikus, könnyedén összeállítható, ólombetétes zsinórra épülő fix végszerelék, melyek közt találtok univerzális, tehát bedobásra és behordós horgászatra egyaránt alkalmas típusokat is. Nézzük, hogyan is néznek ki e típusok, és vajon mitől lesz egy szerelék univerzális? Ha érdekel, mindenképpen tartsatok velem!
 
FOX Kwik Change Leadcore Leaders (FOX végszerelék csomag – ólombetétes zsinóron fix 3.)

A FOX Kwik Change Leadcore Leaders ólombetétes végszerelékekre jellemző, hogy megtervezésükkor a gyors, egyszerű előkecsere megoldását helyezték előtérbe. Ezt az igényt az egyik oldalán nyitott, kampószerű forgókapocs (Kwik Change Swivels) és a szorosan ráhúzható rugalmas hüvely maximálisan kielégíti, s közben ez a rendszer az előke biztonságos rögzítését is biztosítja. Ez a megoldás különösen a PVA zacskókkal és hálóval ellátott horogelőkék használatát könnyíti meg. Ez az előre összeállított és Kwik Change forgókapocs-rendszerben végződő végszerelék 45 font (20,4 kg) teherbírású ellenálló és terepszínű felülettel kialakított ólomelőkére kerül. A szövött és ragasztott hurkok igen erősek. A csomagban 3 db 75 cm hosszú ólombetétes előkére szerelt gyorskapcsot és 6 db gumihüvelyt találtok. (A csomagban a képeken látható horogelőke, horog, ólom nincs benne!) Javasolt ólomtípusok: FOX Tribomb Inline és Horizon Inline.

FOX 45lb Camo Leadcore Ready Spliced (FOX végszerelék csomag – ólombetétes zsinóron fix 2.)

A FOX 45lb Camo Leadcore Ready Spliced előkötött szerelékek 45 font (20,4 kg) teherbírású, speciális álca-szövésű ólombetétes előkével készültek. A szálak színkombinációját úgy választották ki, hogy azzal még nedves állapotban is elérhető legyen egy olyan foltozottság, ami megtöri az előke kontúrját. Az extra nehéz magot borító szövött külső hüvelyt arra tervezték, hogy ellenálljon az erős vízi növényzet, a kagylópadok és egyéb, zsinórt koptató víz alatti akadók dörzsölő hatásának. Az ólombetét biztosítja, hogy a végszerelék utolsó szakasza teljesen a mederre feküdjön, ez megakadályozza, hogy a pontyok beleússzanak a főzsinórba, mikor megérkeznek az etetett területre. Mindegyik előke egy 7-es méretű gyűrűs forgóhoz (Flexi Ring Swivel) csatlakozik, és mindkét végükön szövött és a biztonság kedvéért ragasztott a hurok. Az előkék bármilyen végszerelék-típushoz felhasználhatóak, kiváló alapot biztosítanak a szabadonfutó, ólomkapcsos vagy helikopter-szerelékekhez! Ha csúszó ólommal használod, bizonyosodj meg arról, hogy az ólom átcsúszhat majd a véghurkon egy esetleges szakítás után, így a hal megszabadulhat a nemkívánatos nehezéktől. A csomagban 3 db készre szerelt 75 cm hosszú előkét találtok. (A csomagban a képeken látható horogelőke, horog, ólom nincs benne!) Javasolt ólomtípusok: FOX Tribomb Inline és Horizon Inline.

FOX Kwik Change Helicopter Rigs Leadcore (FOX végszerelék csomag – ólombetétes zsinóron helikopter 1.)

A FOX Kwik Change Helicopter Rigs Leadcore klasszikus, de a rendkívül gyors és biztonságos előkecsere-technológiát alkalmazó helikopter-szerelék, ami 75 cm hosszú, 45 font (20,4 kg) teherbírású ólomelőkére kerül. Az előke nehéz magját különleges szövésű külső réteg borítja, melynek színkombinációja nedves állapotban is segít elrejteni a szereléket a hal szeme elől. E külső réteg anyaga különösen ellenálló, a vízi növényzet, a sziklák és egyéb víz alatti akadályok miatti dörzsölő hatást jól állja. A nehéz ólomelőkének köszönhetően a szerelék csalihoz közeli része a fenékre simul, ezért a halak zsinórba úszása kisebb eséllyel fordul elő. A szerelék „lelke” a helikopter-hatásért felelős Fox Heli-Bead (kb. helikopter-gyöngy) és egy csúszó szilikon ütköző. A szerelék egyaránt alkalmas a dobó és behordós technikához. Ezzel a megoldással erőteljes dobás során a horogelőke a főzsinór és ólomnehezék körül pörög. Rendkívül nagyot lehet vele dobni, miközben a gubanc szinte kizárt! A gyors előkecserét itt a Kwik Change Heli Swivel biztosítja, ami gyakorlatilag a nyitott szemével szemközt még egy gyűrűvel is ellátott forgó. Egy csomag 3 szerelékhez elegendő alkatrészt (75 cm-es ólombetétes előke, helikopteres végszerelék és gumihüvely) tartalmaz. (A csomagban a képeken látható horogelőke, horog, ólom nincs benne!) Javasolt ólom dobáshoz: FOX Horizon Swivel.

Fox 45lb Camo Leadcore Heli-Rigs (FOX végszerelék csomag – ólombetétes zsinóron helikopter 2.)

A FOX 45lb Camo Leadcore Hel-Rigs készlet előre összeállított ólomelőkés szerelékeket tartalmaz. A speciális, 45 font (20,4 kg) teherbírású ólomelőke megvédi a zsinórt a sérülésektől, és a fenékre süllyedve megakadályozza, hogy az óvatos pontyok a főzsinórba úszva idő előtt elriadjanak az etetésről. A nehéz mag köré szőtt minta remek álcázó tulajdonságot biztosít. Az ólomelőke két végén szőve és ragasztva kialakított hurkok erősek, a jelzett teherbírás rájuk is vonatkozik. Az előke egyik vége egy speciális elemben végződik, ami a beépített gyorskapocs révén az alkalmazott súlyok egyszerű cserélgetését is lehetővé teszi. A horogelőkét a két gumigyöngy között szabadon körbeforduló gyűrűs forgóba kell hurkolni. A felső gumigyöngy szilikon ütközővel kombinált, ami megfelelő beállítás mellett lehetővé teszi, hogy az előkét hordozó gyűrűs forgót a lebegő csali feljebb csúsztassa az ólomelőkén. Ennek különösen magasra felnövő vízi növényzetben vehetjük hasznát. Az ólomkapocs működését az ólomelőke felől ráhúzott gumiharang biztosítja. Egy csomag 3 komplett szereléket (75 cm-es ólomelőke, szilikon ütközős gumigyöngy, gyűrűs forgó, gyorskapocs és az ezt beborító, gyöngyben végződő gumihüvely) tartalmaz. (A csomagban a képeken látható horogelőke, horog, ólom nincs benne!)

Bojlis Suli 17. – Ólom vagy kosár?

A klasszikus bojlis végszerelékek mindegyike ólommal kombinált, de akkor ez azt jelenti vajon, hogy már nem is lehet pl. method kosarat bojlizás során használni? De bizony lehet! Sőt gyakorta sokkal gyorsabbak, hatékonyabbak és eredményesebbek lehetünk, mintha csak ólmot használnánk. Sőt vannak már olyan speciális ólmok, amelyekre etetőanyagot vagy pasztát lehet gyúrni, amik tovább gyarapítják lehetőségeinket. Ebben a részben megismerkedhettek ezek használatával, előnyeivel, hátrányaival!

Maga a kosár egy műanyagból készült, nagy bordákkal rendelkező kosár, amelynél a súlyt adó ólmot egy bordára építettek rá, ezáltal mindig ugyanúgy érkezik az aljzatra. Ennek azért van jelentősége, mert ha belegyúrjátok az etetőanyagot a kosárba, akkor az ólommal szemben lévő oldalra a felcsalizott horgot (egy rövid előkeszakasszal) is rányomhatjátok: Ennek kettős előnye, hogy garantáltan az etetésen lesz a csalitok, és a dobás során nem gubancolódik a szerelék. Én általában akkor veszem elő ezt a módszert, mikor rövid idő (néhány óra) van csak a horgászatra, mert ekkor keveset, de nagyon koncentráltan kell etetni. Ilyen esetekben gyakorlatilag verhetetlen ez a technika. A szerelék összeállítása nagyon egyszerű, fűzzétek fel a method kosarat a zsinórra, majd kössetek fel egy forgókapcsot, ebben rögzítsétek az előkét, ami ne legyen hosszabb 15 centiméternél. Már csak vissza kell húzni a forgót a kosárba, így fixálhatjátok a szereléket.

Fontos az is, hogy milyen csemegével töltitek meg a kosarat. Lényeges, hogy megfelelően tapadjon: ez azért fontos, mert a kosárnak úgy kell leérni a fenékre, hogy az etetőanyag benne maradjon – ha a vízbecsapódáskor kihullik, mit sem ér az egész. Viszont ne essetek abba a hibába se, hogy túl sok ragasztóanyagot használtok fel, és ugyanúgy tekeritek ki szereléket, mint ahogyan bedobtátok. Ebben az esetben elvész az oldódó etetőanyag távcsali hatása és a horgot sem fogja elengedni. Én mindig úgy állítom össze a method mixet, hogy teszek bele angolmorzsát is, így még könnyebben oldódik, és a felszálló szemcsék a vízközt tartózkodó halakat is a fenékre csábítják. Két különböző ízesítésű etetőanyagot használok, mivel sosem tudni, hogy éppen mihez is van kedve a halaknak.

Ha bedobtatok, nézzük a gyakorlati részét! Általában több apró csipogás előzi meg a kapásjelző sivítását, ekkor tudom, hogy az etetésre találtak a halak. Ilyenkor nem érdemes elbóklászni a botoktól, mert szinte biztos, hogy pár percen belül kapásunk lesz. Még jobb eredményt érhetünk el, ha kiegyensúlyozott csalival horgászunk, mivel ilyenkor nem kell a halnak a csalinkat felszippantania: elég, ha a körülötte elterülő anyagok közt csemegézik, a könnyű csali miatt így is a szájában fog landolni a horog. Jogosan kérdezhetnétek, hogy ha tényleg ilyen eredményes, akkor miért nem így horgászom egész évben? A válasz a technika negatív tulajdonságaiban rejlik, mivel egyáltalán nem szelektál a halak között. Ez olyannyira igaz, hogy még a dévérkeszeg is sűrű vendég lehet. Az igazán nagy halak csak a legritkább esetben jutnak a csali közelébe. A módszer másik negatívuma, hogy nagy távolságokban (100 méter felett) körülményes vele a horgászat, nem lehet a nagy etetőanyag gombócot olyan pontosan és olyan távolra bevetni, mint egy ólmos végszereléket. Ilyen távolságból egyébként nem vesszük észre a kisebb halak kapásait sem. Késő ősszel vagy kora tavasszal a fehérhalak kevésbé aktívak, e módszert ilyenkor használom a legjobb eredménnyel a pontyhorgászatban. Illetve mint említettem, a néhány órás, szoktató etetések nélküli horgászatok során is különösen bevált, amikor nem feltétlenül életünk halának megfogása a horgászat célja. Az is egyértelmű, hogy az ólmos végszerelékre ritkábban van kapás, de halak mérete lényegesen nagyobb!

Ötvözhetitek viszont az etetőanyag fogóságát a hagyományos ólomkapcsos fix végszerelékkel egy úgynevezett paszta ólom segítségével. Ez bordázott, ezáltal könnyedén rágyúrhatjuk csalogatóanyagunkat, mellyel már nagyobb távolságokban is biztonságosan horgászhatunk, mivel az ólom garantálja az önakasztáshoz szükséges súlyt – a csali mellett lassan oldódó gombóc pedig plusz csáberővel bírhat.

Ezek után mindenki egyénileg, a kapások számától és kifogott halak méretétől függően döntse el a tóparton, hogy melyik módszer adhatja a több (de nem feltétlenül nagyobb!) vagy a kevesebb, de nagyobb halat. Én legtöbbször ólommal horgászom, de ha valamiért nem megy a hal, bátran előveszem a method kosarat, mert olyan még sosem volt, hogy azzal se fogjak legalább néhány darabosabb keszeget! :

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 2
Heti: 9
Havi: 136
Össz.: 34 910

Látogatottság növelés
Oldal: Bojli suli kezdőknek 13-17 lecke
Bobber Team - © 2008 - 2024 - bobberteam.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »