Bobber Team

Horgász oldal, minden ami horgászat

 

Különleges előkezsinórok
Strategy Coax
A különleges előkezsinórok egyik tipikus példája Coax. Az egyszálú, úgynevezett merev előkezsinórok legújabb változata fluorocarbon monofil zsinór, amelynek a felületét és belső anyagszerkezetét úgy alakították ki, hogy az a vízben teljesen áttetsző, a halak számára láthatatlan legyen. Ezeket az előkezsinórokat használhatjuk önmagukban és más előkékkel kombinálva is. E merev zsinórok különleges tulajdonsága, hogy ha a horgot a jobb akadás érdekében „szögbe állíjuk”, akkor ezt a formát meg is tartják. Előnyös a használatuk túlhorgászott vizeken vagy nagyon óvatos halaknál. Működésük lényege, hogy ha a hal felvette a bojlinkat, akkor számára – mivel előkénk a szokásosnál merevebb – a csali kifújása szinte lehetetlen. Ha egyszer rászippantott a hal, nem tudja a csalit és a horgot kifújni, ezért az akadás szinte 100%-os biztonságú! Önmagában használva 20-30 cm hosszban ajánlott. Alkalmazhatjuk süllyedő csalival is, de leginkább a lassan merülő (critical balanced) bojlival működik tökéletesen, ugyanis ennek beszippantása még könnyebb.
Más előkezsinórokkal kombinálva szinte végtelen a variációs lehetőségek tárháza. Kezdjük talán a kétfajta szerkezetű zsinór egymáshoz kapcsolásával, ami legegyszerűbben egy karikás forgóval történik. Ha a horog felőli darabot készítjük merev zsinórból, akkor a lebegő bojli felkínálásának egyik legjobb, legeredményesebb módját választjuk. Ha a horog felőli rész fonott, akkor a csali szabadon mozdulhat, de a „combi rig” másik oldala, a merev zsinór meggátolja a csali kifújását.

Strategy Fortex és Strategy Edge
Előkénk és főzsinórunk közé érdemes egy 70-90 cm hosszú ólombetétes zsinórt beiktatni, ami garantáltan elfekteti szerelékünket a mederfenéken. Így biztos, hogy nem tudnak a végszerelék közelében úszkáló, túrkáló halak beleakadni egyetlen olyan idegen tárgyba sem, ami az etetésről elijeszthetné őket. Az ólombetétes előkezsinórok „lead core” névre hallgatnak. A nehéz, vékony ólomszálat különböző fonatokkal álcázzák és védik az esetleges sérülésektől. Ez a köré szőtt fonott zsinór adja meg a különleges előke rendkívüli szakítószilárdságát és erejét is. Több cég is forgalmaz ilyen zsinórt (10-20 méteres) tekercsben, de készre szerelten is! Így a komplett végszereléket is megvásárolhatjuk, ami rendkívüli módon megkönnyíti a módszerrel ismerkedő horgászok helyzetét. A Fortex egy forradalmian új eljárással készült ólombetétes zsinór, mely kívülről kapott egy speciális műanyag bevonatot is, ami még akadós terepen is megóvja a zsinórt a sérüléstől, emellett gubancgátló hatása is van. Az Edge hagyományos fonott zsinórral kombinált, némiképp lágyabb lead core előke.

Bojlis Suli 7. – Bojlis horgászat felszerelései – Bojlis horgok

Megérdemel ez a téma egy különálló írást, hiszen a megfelelő horog nélkül mit sem ér a szerelék többi része. Ráadásul olyan sok van, hogy tényleg nem egyszerű kiigazodni közöttük! A horgok bemutatása mellett nem feledkeztem meg a készre szerelt, előkötött bojlis horgok ismertetéséről sem mint alternatív, kezdőknek ajánlható remek megoldásról. 
Miben különbözik a bojlis horog a hagyományos horgoktól?
A bojlis horgok hegyének formavilága lényegesen eltér hagyományos társaikétól, ez lehet csillag, lándzsahegy vagy háromszög, de mindegyik fő funkciója, hogy tökéletessé tegye az önakasztást. Ezért kimagaslóan fontos a horoghegy rendszeres ellenőrzése, a legkisebb csorbulás után érdemes lecserélni, fenésük nem javasolt, ugyanis ha a speciális felületkezelésük megsérül, az valószínűleg korrózióhoz vezet. A bojlis horgok majd mindegyike – szinte kivétel nélkül – füles változatban készül, amely elősegíti a szélesebb körű felhasználást.

Kötések tekintetében a legelterjedtebb a csomó nélküli kötés és a Palomar csomó. Mindkettőt nagyon egyszerű elkészíteni, biztonságosak, és ami fontos, nem (vagy csak minimális mértékben) csökkentik előkénk terhelhetőségét! A Palomar csomó elkészítésének folyamata a mellékelt ábrán, míg a csomó nélküli kötés részletesen a Hogyan készülnek az SBS SziKo Team végszerelékei? című írásban olvasható.

Fontos, hogy minden esetben vegyük figyelembe a csalink méretét, tehát két darab húszmilliméteres bojlihoz ne használjunk nyolcas méretű horgot, mivel a csali eltakarja azt, ezért lényegesen csökken a jó akadás esélye. Ha kimagaslóan nagy bojlival horgászunk, akkor ne a horogméretet növeljük, hanem a csali és a horog közötti távolságot.
Melyik helyzetben milyet érdemes használni?
Ha tiszta, akadómentes vízen horgászunk, nyugodtan használhatunk kisebb méretű horgokat is, például 4, 6, 8-as méretűeket. Ebben az esetben finomabb szerelékkel horgászhatunk, ami valószínűleg több kapást fog eredményezni. Viszont ha növényzet vagy bedőlt fák között kell megbirkóznunk a megakasztott hallal, már lényegesen erősebb, vastagabb húsú horgot kell használnunk. Túl nagy méreteket ebben az esetben sem szoktam használni, általában 2, 4-es nálam a favorit.

Örök dilemma: kis horog vagy nagy horog?
Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai egyaránt, a kicsi horog sokkal könnyebb, kevésbé feltűnő a halak számára, de könnyebben kiszakad a hal szájából is. A nagyobb típusok stabilabban ülnek és több húst is fognak, viszont súlyuk miatt gyanúsak lehetnek a halak számára, ezért itt is a legjobb megoldás az arany középút.

Speciális horgok és azok használata
A most bemutatásra váró horgok csupán a jéghegy csúcsát jelentik, de talán ezek a legismertebb, leghíresebb, leginkább különleges típusok.
A RAPTOR horgok az angol E-S-P a Drennan cég nagyhalas szériájának kifogástalan minőségű, új, rendkívül erős és acélos darabjai. A D-ring horgok tulajdonképpen egy speciális csalirögzítési módot tesznek lehetővé, ahol maga a csali lehet pellet, bojli, kukorica, tigrismogyoró stb.. Ennél a csali nem hagyományos módon, hajszálelőkével kerül rögzítésre, hanem a horog szárától induló Amnesia zsinórra felfűzött fém karikába csatlakozik. A csalit ebbe a kis karikába egy szilikon csali- vagy bojligyűrű (baitbands) segítségével lehet rögzíteni. A módszer előnye, hogy először is itt sokkal kisebb horgot használhatunk biztosabb akadás mellett, másodszor pedig a csali pontosabban – szorosabban – helyezhető el, mégis (a kis karikának köszönhetően) szabadon mozog. Nagyon fogós módszer, érdemes kipróbálni! Angol specialisták nagyhalra horgászva ma már szinte csak ezt a csalizási módot használják.

A FOX különleges LSC horga nevét a formájáról kapta. A Long Curved Shank jelentése nem más, mint – amit valójában látunk is, ha kézbe vesszük ezt a nagyszerű horgot – a hosszú, hajlított, szár! A füles, szürkésfekete színű, ívelt, hosszúszárú horog egy önakasztós: „saskarom” formára emlékeztet, ami szupererős tartást eredményez. Ez a speciális horog speciális végszerelékek elkészítését teszi lehetővé, legyen az fekvő vagy lebegő, egyaránt megállja a helyét.

A következő speciális horog a Hayabusa M1. Ez a forma ma már sok nyugati országban be van tiltva, mivel elég komoly sérüléseket tud okozni a hal szájában. Akadása tökéletes, a halat el nem engedni, kompromisszumot nem tűr! Viszont a hajlított szár miatt némiképp gyengül az anyagszerkezete, ezért akadós, nehéz terepen, amikor egyetlen métert sem engedve kell a halat az akadó mellől elfordítani, nem javasolt a használata.

A szakáll nélküli horgok
Ha már szó esett a „kíméletlen” horgokról, akkor essék szó a „kíméletes” horgokról is, már amennyire kíméletes tud lenni egy horog… A szakállal ellátott horgokkal ellentétben szinte csak tűszúrásnyi sebet ejtenek a szakáll nélküli horgok. Ezektől a legtöbb horgász azonban viszolyog, és a hal elvesztésétől rettegve semmi pénzért fel nem tenne ilyet. Ott, ahol – a halak védelme érdekében – rákényszerítették erre a horgászokat, megtanulták ezt használni. És bármilyen furcsán is hangzik, de semmivel sem akad le róla több hal, mint a hagyományos társaikról, sőt időnként még jobb is a halmegtartás esélye! Ez akkor fordul elő, ha csak egy kis részt „csípett” meg a horog, például bajuszszálba akadt. A szakállas, nagy sebet ejtő horgokkal ilyen hihetetlennek tűnő fogásokra nincs esélyünk!
A legismertebb szakáll nélküli (barbless) horgok egyike a Korda Wide Gape B. E horog hegye visszahajtott, amely szakáll nélkül is megakadályozza, hogy könnyen kiakadjon, ugyanakkor nagyon kíméletes a hallal. A jobb akadást szolgálja, hogy a horogszem 15 fokban befelé hajtott, és teflonbevonatú felülete rendkívül sima. E horgok speciális fémötvözetük miatt kis súlyúak, amely tovább csökkenti a nagy halak gyanakvását.

Az előkötött horgok jelentősége
A kezdő horgászok – főleg a bojlis horgászmódszer első lépéseinek megtételekor, azon belül is különösen a végszerelékek elkészítésénél – komoly gondban lehetnek. A hajszálelőkés csali-felkínálásra rengeteg variáció létezik, szinte hihetetlen, hogy hányféleképpen lehet a pontyoknak, amuroknak szánt csalit elhelyezni. Ezek elkészítése bizony nem egyszerű. Egyre több cég kínál – gondolván a kezdő horgászokra – kész végszerelékeket is. A tökéletes kötések a biztos akadást és halfogást segítik elő, illetve megfelelő mintát nyújtanak a saját szerelékek későbbi összeállításához,.


Bojlis Suli 8. – Bojlis horgászat felszerelései – A kíméletes bánásmód eszközei

Az „átlaghorgász” számára csak azon eszközök fontosak, amelyek a hal kifogásához szükségesek, egy igazi bojlis horgász számára viszont a hallal való kíméletes és kultúrált bánásmód eszközei a legfontosabbak! Hiszen e horgászmódszer csúcsát a hal visszaengedése jelenti, és nem mindegy, hogy ez milyen körülmények között történik, hiszen elég egy aprócska hiba, és hiába engedtük vissza, mégis elpusztul álmaink hala. 
Ebben az írásban ezeket a nélkülözhetetlen eszközöket fogom most részletesen bemutatni. Ha Te is igazi bojlis horgász akarsz lenni, ezeket be kell szerezned!
1. Nagyméretű pontymerítő
Erre a speciális merítőre azért van szükségünk, mert az apró lyukú, puha hálójába nem akad bele olyan könnyen a hal bognártüskéje, emellett ha nem fáradt ki teljesen és még nyugtalankodik szákolás után, ez kevésbé sérti meg a hal bőrét védő nyálkaréteget (nem lesznek csúnya nagy kockák az oldalán, amit a hagyományos nagylyukú merítők hálója okoz). Nyelük azért ilyen hosszú, mert a bojlis botok hossza is legtöbbször 3,6 vagy 3,9 m, ezáltal sokkal könnyebb és kényelmesebb egy száznyolcvan centiméter hosszú nyéllel rendelkező szákkal szákolni, mint egy egyméteres nyéllel készített, egyszerűbb típussal, amivel gyakorlatilag nem érnénk el a halat. A bojlis pontymerítőnek praktikus a kialakítása is, hiszen egy vékony nyélből és egy hasonlóan vékonyra összetekerhető fejből áll, ezáltal még a bottáskánkban is könnyedén elfér. Egyrészt így garantáltan nem felejtjük otthon, másrészt az autónknak sem lesz halszaga. A nagyméretű fej segítségével lazán megszákolhatunk egy 10-20 kg-os pontyot is, hiszen könnyedén belefér. Ez főleg éjszaka nagy előny, mikor inkább érezzük, mint látjuk a halat. Ha megszákoltuk a pontyot, csupán annyi a teendőnk, hogy kihúzzuk a fejrész két szárát, majd feltekerjük a felesleges hálót, és kész. Sokan esnek abba a súlyos hibába, hogy száknyélnél fogva próbálják kiemelni a megszákolt halat. Ez garantáltan a szák töréséhez vezet, és lehet, hogy még a halunk is idő előtt távozik. Érdemes megvásárolni a merítő szákra készített lebegő szivacsot, mivel ha egyedül vagyunk a parton, komoly előnyt jelenthet az a csöppnyi segítség, amit nyújtani tud. Ha rajta van a szákon, az nem tud elsüllyedni, ezáltal a fárasztás utolsó pillanataiban is maximálisan a leendő zsákmányunkra koncentrálhatunk.

2. Pontyzsák
Ha éjszaka érkezett a kapás, és halunkat csak reggel szeretnénk lefotózni, szükségünk van pontyzsákra. Ez egy puha anyagból készült, sűrű szövésű, nagyméretű és sötét színű haltartó. Ebben garantáltan nem sérül a hal, és a bognártüskéje sem akad bele. Használat előtt mindenképpen nedvesítsük be, ez fontos, különben megsérül a hal bőrét védő nyálkaréteg, ami fertőzésekhez és a hal pusztulásához vezethet. Elhelyezésénél lényeges a megfelelő vízmélység, hiszen harminc centiméteres vízben nyáron szinte biztos, hogy elpusztul a ponty. Örök szabály: egy zsák, egy hal – így az összeverődés is elkerülhető. Ha ilyen speciális haltartót használunk, akkor elkerülhetjük a hagyományos haltartók által okozott, a hal oldalán kialakuló nagyméretű kocka mintát is: egy egészséges, sérülésmentes halról sokkal szebb fotókat készíthetünk. Előfordul, hogy az éjszaka fogott hal a reggeli fotózásra kipiheni fáradalmait, és egyszerűen lehetetlen lefotózni, mert annyira ugrál. Ekkor helyezzük pontymatracra, és takarjuk le a szemét a sötét színű pontyzsákkal: ettől megnyugszik és egy-két perc múlva ismételten fotogén lesz álmaink hala.

3. Pontymatrac
Ha sikeresen megszákoltuk zsákmányunkat, akkor ne a fűbe, homokba vagy betonra fektessük! Erre való a pontymatrac. Fontos segédeszköz, ami megkönnyíti a horgász dolgát, ám figyeljünk oda, hogy mindig nedves legyen, mielőtt ráhelyezzük a halat, ez a hal nyálkarétegének sérülését előzi meg. Nyáron, a napon felforrósodott és nem frissen megnedvesített matracon tulajdonképpen megsülne szegény hal. Többfajta kivitelben kaphatóak, formájuk és méretük különböző lehet, de mindegyik vastag szivaccsal bélelt. Színük általában sötétzöld, ami a hal számára nyugtató hatású. A matrac segítségével sokkal szebb fotókat készíthetünk akár vízben állva is. Nézzük néhány konkrét modellt!
Az első matrac az abszolút profi: a Fox Euro Carp Mega pontymatrac az Európában kapható jelenlegi legnagyobb és legigényesebb pontymatracok egyike. Különlegessége, hogy kivételes nagysága ellenére a szállítási mérete rendkívül kicsi, mivel a felesleges levegőt ki lehet belőle engedni! Emellett duplán felfújható pereme és vízhatlanul zárható takaróponyvája biztosítja, hogy a kifogott nagytestű hal se csúszhasson vagy ugorhasson ki belőle! A hal megfogása utáni műveletek (mérleg és fényképezőgép előkészítése) lényegesen egyszerűbbek, mint egy hagyományos, kisebb modellnél. A matrac kinyitott állapotban 80 x 130 cm, peremének magassága pedig 22 cm. Ha ilyen matracra tesszük le a voksunkat, sokkal szebb képeket készíthettük még akár a vízben állva is.

A következő az X2-es matrac, ami egy hagyományosnak nevezhető, hungarocell golyókkal bélelt, sötétzöld színű típus. Nagy méretének (120 x 80 cm) köszönhetően szinte nincs olyan ponty, mely ne férne el rajta, viszont méretei miatt az előző modellnél sokkal körülményesebb a szállítása. Mivel elég nagy méretű és masszív fülekkel rendelkezik, halmérésre is alkalmas, ami további előny. Fontos, hogy mikor vissza akarjuk engedni a halat, soha ne kézben vigyük a vízhez, hanem matracon! Sokan elfelejtik ugyanis, hogy a halnak van két rossz tulajdonsága: az egyik, hogy csúszik, a másik pedig, hogy mozog… Ha egy picit is mozdul, tuti, hogy elejtjük, ami könnyen a hal életébe kerülhet, és akkor hiába volt meg bennünk a jóindulat, mégis ugyanoda jutottunk, mintha hazavittük és megettük volna.                                    
4. Seb- és fekély fertőtlenítő
Lényeges a horog ütötte seb (és a hal testén található egyéb sérülések) fertőtlenítése, ugyanis ha ezt nem tesszük meg, különféle gombák, baktériumok telepedhetnek meg a seben. Ez a nyári hónapokban lehet a legveszélyesebb, mert a fertőzések miatt halunk ugyanúgy elpusztulhat. Lényeges, hogy ne csak a horog helyét kezeljük ezekkel a szerekkel, hanem a hal testén található egyéb sérüléseket is, amiket lehet, hogy mi okoztunk neki a fárasztás közben – ez gyakran előfordul, ha fonott zsinórral horgászunk gubancgátló cső nélkül. Fertőtlenítési célra több cég is kínál terméket spray vagy ecsetelős formában, ilyen például Big Carp Baktostop, a Pelzer First Aid, a Kryston Kli-nik. E szerek garantálják, hogy ne tudjon elfertőződni a sérülés. Ezt a műveletet érdemes fotózás után elvégezni, mivel legtöbbjüknek erős színe van, és elég bután néz ki egy szép ponty, mondjuk zöld szájjal és hasonló színű foltokkal az oldalán. Külföldi, magukat bojlis horgásznak nevező horgászok esetében láttam már olyan egyedi haljelölési módszert, amit felháborítónak tartok, egyszerűen kivágnak egy darabot a hal farok- vagy hátúszójából, és így engedik vissza. Nem értem, miért van szükség erre a felesleges, érthetetlen csonkításnak! Szerintem százszorta jobb érzés visszaengedni egy egészséges, életerős halat.

5. Mérleg
Érdemes odafigyelni a megfelelő minőségű mérlegre is, én csak digitálist használok, ezt megbízhatóbbnak és pontosabbnak tartom. Időnként ezt is érdemes leellenőrizni valami ismert súlyú dologgal, így garantáltan pontos adatokat fogunk kapni. Az is előnyös, ha van tárázási funkciója, ez megkönnyíti a dolgunkat. Érdemes olyat választani, ami nagyobb, akár harminc kilós súlyt is meg tud mérni, hiszen sosem tudni, mikor köszönt be álmaink hala, és elég bosszantó lenne, ha csak azért nem tudnánk megmérni, mert sajnáltunk plusz egy-két ezer forintot a nagyobb súlyhatárral rendelkező mérlegre.

6. Merőzsák
Ha le szeretnénk mérni zsákmányunkat, fontos a mérőzsák: ez segíti a pontos és biztonságos mérlegelést. Kialakítás szempontjából lehet zipzáras és fűzős egyaránt. Anyaguk sűrű szövésű, sötét színű, vízáteresztő háló vagy nejlon, anyagánál fogva garantáltan nem sérül benne a hal. Mindegyiken található egy erős pánt, aminél fogva nyugodtan felemelhetjük. Lényeges, ha az éjszaka fogott nagyobb testű halat csak reggel szeretnénk fotózni, akkor is érdemes éjszaka lemérni, ugyanis reggelig jelentős (egy húsz kilogramm feletti pontynál akár több kilogramm) súlyveszteség is megtapasztalható.

7. Fényképezőgép (az emlékezetes pillanat megörökítéséhez)
A trófea énnálam a fotó szokott lenni, mivel minden egyes horgásztúrám szép fogásait a saját dicsőségtáblámra kirakom. Az igazán különlegeseket vagy emlékezeteseket be is kereteztetem, ezért próbálok olyan képeket készíteni, amiket később elővéve is jó visszagondolni a készítésükhöz kötődő élményekre. A különleges fogás alatt nem feltétlenül a nagy súlyra gondolok, ugyanúgy tudok örülni egy tíz kilogramm körüli pontynak is, ha annak pikkelyzete hibátlan, száján semmiféle sérülés nem található. (Erről később készítünk egy külön írást, amiben részletezzük a hal fotózásának minden apró pontját.)
Ha e szabályokat betartjuk, akkor jó eséllyel reménykedhetünk halunkkal való mihamarabbi találkozásban, hiszen szinte biztos, hogy nem okoztunk neki maradandó sérülést, ezáltal jó állapotban úszkál és táplálkozik valamerre!


Bojlis Suli 9. – Bojlis horgászat felszerelései – Sátrak, ágyak, kényelmi felszerelések

Az e témakörbe tartozó kiegészítőket sokan felesleges luxusnak tartják, ám ha több napot vagy esetleg hetet töltünk el a vízparton, egy műanyag horgászládán üldögélve fájó derékkal vagy egy beázott sátorban belátjuk bizony, hogy egy részére tényleg szükségünk van ahhoz, hogy jó közérzettel horgászhassunk. 
1. sátor
A sátor képezi számomra e termékkör legfontosabb elemét, hiszen ebben tároljuk ruházatunkat és ebben is próbálunk pihenni két kapás közt, tehát alapfeltétele a vízállóság. Ma már rengeteg típus közül választhatjuk ki a számunkra megfelelőt, szinte minden nagyobb horgászcikk gyártó cégnek vannak megbízható, már jól bevált modelljei. De vigyázzunk, hiszen az olcsó később nagyon drága is lehet, ha egy túra közepén beázik, és ezáltal eláztatja az összes ruházatunkat és egyéb személyes holminkat.
A hosszabb horgásztúráinkat megkönnyítik a kiváló minőségű, bojlis horgászatra kifejlesztett sátrak, amelyek erre a célra minden kényelmi szempontnak megfelelnek, ilyen például a kapás esetén való kijutás és a felállíthatóság egyszerűsége. A kempingezéshez gyártott sátrakkal szemben ezeknél sokkal magasabb (140-160 centiméter) a bejárati nyílás, így könnyedén kifuthatunk a botokhoz kapás esetén. Két- vagy többszemélyes változatban kaphatóak. Egyes sátraknál az aljzatfólia hiányzik, ez a nyári időszakban kap fontos szerepet: egyrészt kellemesebb, hűvösebb a benti levegő, másrészt vannak olyan helyek, ahol természetvédelmi okokból csak ez a fajta sátor engedélyezett. A komolyabb típusokhoz általában kapható téliesítő ponyva, ez azoknak a horgászoknak készül, akik igazán komolyan gondolják, és télen is hajlandóak bojlis túrára indulni, ami valljuk be, hogy az utóbbi években egyre népszerűbb lett.
E sátrak anyaga kivétel nélkül, száz százalékosan víz- és szélálló, valamint gumírozott vagy nejlonhatásúak. Felületük impregnált, ezért mosószerrel ne mossuk, csak tiszta vízzel, mert elveszítheti víztaszító képességét. Felállíthatóságukat több részre bontható üvegszálból készült rudazat teszi lehetővé, amelyek végén fém vagy műanyag hüvely, illetve csap található. Általában két részből állnak, az egyik a belső kabin, ami egy egységet alkot az aljzatfóliával, és a rudazat is ezen fut keresztül. A kabinra kerül rá a másik, funkció szerint takaró, védő lepel, amit kötöző madzagok vagy tépőzáras pántok segítségével erősítünk a rudazathoz. A belső kabin és takaró közötti légréteg szigetelő és páramentesítő szerepet tölt be. A két sátorrész talajhoz rögzítése lehet hagyományos, de vannak speciálisan erre a célra készített, leginkább dugóhúzóhoz hasonlatos sátorrögzítő cövekek is forgalomban. Érdemes felkészülni a terepadottságok okozta szélsőséges helyzetekre, jártam már úgy egy bányató partján, hogy a gyári sátorvasakat lehetetlen volt leverni a földbe, egyszerűen képtelen voltam lefixálni a sátrat. Ilyen helyzetekre találta ki a Pelzer cég az általa forgalmazott, lényegesen könnyebben használható letekerhető sátorvas készletet. Ezzel már szinte minden helyzetben pofonegyszerű dolgunk van.
A bojlis sátrak kialakításukból adódóan szeles és viharos időjárás mellett is biztonsággal használhatóak. Előteres és normál változatban egyaránt megtalálhatóak. Az előteres sátraknál az erős cipzárral zárható előtér ajtaja fényvédős átlátszó anyagokból készül, ami a rossz időjárási viszonyok mellett a botok sátorból való jó láthatóságát biztosítja. A magasított oldalfal nagy szerepet játszik a belső tér növelésében, ami lehetővé teszi a bojlis ágyak elhelyezését, például kétszemélyes sátor esetén mindkét függőleges oldalfalhoz egy-egy bojlis ágyat helyezhettük el anélkül, hogy lefekvésnél, illetve felkelésnél a sátorfal akadályozna bennünket. A cipzár segítségével nyitható-zárható szúnyogháló lehetővé teszi a nyugodt pihenést kapásmentes időszakban. A sátrak színe természetközeli: egyszínű zöld vagy zöldes-barnás mintázatú, így beleolvadnak környezetükbe. Súlyuk a könnyű anyagoknak köszönhetően általában 5-10 kilogramm között mozog. A számos sátras kiegészítő között a sátorvilágítás is praktikus segédeszköz, melyet egy mágnes segítségével bárhová fel tudunk szerelni, segítségével éjjeli kapásnál gyorsan megtalálhatjuk a sátorajtón lévő cipzárt, sőt egyes modellek összehangolhatók az elektromos kapásjelzővel: ha a jelző csipog, a lámpa automatikusan felkapcsol.

2. Ernyő, sátras ernyő
Nézzük, mi a helyzet az egynapos horgászatok esetében! Ilyenkor felesleges sátrat cipelnünk, ekkor megfelel egy sátras ernyő is. Az ernyők funkciója az, hogy a mindent felőrlő napsütéstől, esőtől megóvjuk magunkat. Használhatjuk önmagában vagy sátrunkkal kombinálva, megnövelve az előtér méretét. A nyakrészen található menetes hüvely lehetővé teszi, hogy a rudazathoz képest negyvenöt fokos szögben eldönthessük ernyőnket. Alumínium szerkezete könnyűvé és gyorsan összeszerelhetővé teszi. Mellesleg ezt felállíthatjuk természetvédelmi területen is, mivel nincs alja, ezáltal nem tesz kárt az aljnövényzetben sem. Kétfajta változat kapható: a PVC lényegesen tartósabb, szemben a nylon anyagúakkal, amiknek viszont lényegesen kedvezőbb az árfekvése. Méretüket tekintve 2-2,5 méteres átmérőben készülnek. Az oldalfalat a cipzáras megoldásnak köszönhetően nem feltétlenül kell használnunk. Ma már az ernyő rögzítése sem ördöngös feladat, hiszen több cég kínálatában megtalálható a praktikus, egyszerűen, gyorsan földbe tekerhető ernyőtartó.

3. Szék, ágy, fotel
Ha megvan a sátrunk, nem árt, ha teszünk bele egy ágyat, ennek segítségével teljessé válik komfortérzetünk, nyugodtan pihenhetünk. Kezdetekben magam is feleslegesnek tartottam, aztán volt egy-két kellemetlen éjszakám, mikor meredek vagy gyökeres parton kellett táborozni, egy ilyen éjszaka után fáradtabban ébredtem reggel, mint amikor elmentem aludni, és iszonyatosan fájt a gerincem. Az ágy másik előnye, hogy ha lelépünk róla, már két lábon állunk, és nem négykézláb kell kivánszorognunk a sátorból. Lábuk és a fekvőfelület dőlésszöge minden esetben állítható, ezzel igazodhatunk a terepviszonyokhoz. Az sem hátrány, ha van hozzá ágytáska is, ez megvédi a szállítás közbeni ütődéstől, sérüléstől, az ágytakaró pedig lehetővé teszi, hogy lábbeliben fekve várjuk a kapást úgy, hogy közben nem koszoljuk össze fekhelyünket. Ha téliesített ágyat választunk, az még kellemesen melegít is. Az ágyak mérete általában 180-tól 230 centiméterig terjed, terhelhetőségük pedig akár a 120 kilogrammot is eléri, ezáltal mindenki kiválaszthatja az alkatához megfelelő modellt. Stabilitását legtöbbször hat láb biztosítja, a kényelmes elhelyezkedést pedig a vasszerkezetet takaró, vászonhoz feszített gumírozott kötél, mellyel állíthatunk fekhelyünk mélységén, illetve feszességén. Szállíthatóságuk egyszerű, mivel az ágyat lapra tudjuk hajtani, ezáltal lényegesen kisebb helyet foglal.
A fotelt a nappali órákban használom, amikor kiülök a botok mögé és a természet szépségét próbálom élvezni. Lényeges a megfelelő háttámla, emellett előnyös, ha dőlésszöge állítható. Nekem fontos, hogy legyen rajta valamilyen zseb vagy pohártartó, ebben lehet gyűjteni akár a tökmag héját is, ugyanis utálok olyan helyen horgászni, ahol az előző társaság szétdobálja, másrészt a szemetes helyen való horgászatot szabályzat is tiltja!

4. hálózsák
A hálózsák sokban megkönnyíti a horgászok életét, nem kell magukkal nehéz takarókat és felesleges plédeket cipelni, kis helyen elfér, mégis kellően meleg. Csupán az évszaknak megfelelőt kell kiválasztani, mivel kapható három és négy évszakos változatban is. Azon horgászok számára, akik sűrűn járják a vízpartot, érdemes kétfélét tartani ebből, így elkerülhető a kellemetlen vacogós és az „izzadságtól nem tudok aludni” című „fejezet” egyaránt. A téliesített típusokhoz általában jár egy kispárna is, ami további előnyt jelent. A jobbak anyaga páraáteresztő és vízálló.

5. sátorfűtés, gázfőző
Ha elég eltökéltek vagyunk, télen is belevághatunk a bojlis horgászatba, ekkor van komoly jelentősége a sátorfűtésnek. Ezek legtöbbször kisebb gázpalackról működtethetők, több fokozatban állíthatók, így akár egész éjjel is üzemelhetnek, miközben mi alszunk. Mindenképpen gondoskodjunk a sátor kellő szellőzéséről a szénmonoxid mérgezés elkerülése érdekében! A tábori tűzhely szintén egy praktikus segédeszköz, ez ugyanolyan palackról működik, mint a fűtés. Segítségével gyorsan hozzájuthatunk a reggeli kávénkhoz, emellett azért is fontos, mert egyre több szereléket zsugorcsővel készítünk, és ha horgásztúra közben változtatni szeretnénk, vele könnyen juthatunk forró vízhez, amivel probléma nélkül elkészíthetjük az új előkénket, ami akár a siker kulcsa lehet!


Bojlis Suli 10. – Bojlis horgászat felszerelései – Miben szállítsuk, tároljuk felszerelésünket?


Sok horgász nem szentel elég figyelmet a felszerelés megóvására alkalmas eszközökre, pedig ez komoly hiba: például a botok 90 százaléka nem horgászat közben sérül vagy törik el, hanem a helytelen, esetleg figyelmetlen szállítás közben. Az ilyen esetek jelentős részét egy jó minőségű táskával el lehetne kerülni, és bosszúság helyett koncentrálhatnánk a horgászatra. Nézzük, mitől is lesz egy táska jobb vagy rosszabb! 
1. Botzsák
E témakörnek a tipikus alanyai a bojlis botok: mivel általában kétrészes változatban készülnek, egy háromhatvanas botnak közel két méter a szállítási hossza, egy háromkilencvenesé pedig meg is haladja ezt az értéket, ezért sokkal több figyelmet igényelnek, mint hagyományos társaik. A botzsákok között alapvetően két típust kell megkülönböztetnünk. Az egyik változat leginkább egy vadászpuska-tartóra emlékeztet, ezekben egy szerelt (orsóval ellátott) bot fér el. A cipzár ebben az esetben nem az orsó, hanem a bot oldalán található, ezáltal elkerülhető a zsinórsérülés is. Anyaguk legtöbbször erős, vízálló vászon, melynek bélelése védelmet biztosít kisebb koccanások esetén. A másik kategóriába a lényegesen elterjedtebb kombinált táskák tartoznak. Ezek kialakítása szerint három szerelt és három szereletlen bot tárolására van lehetőség, melyeket egy szivacsos anyag választ el egymástól, ami egyben az összeverődést is megakadályozza. A modellek hosszú oldalzsebbel készülnek, amibe a merítő szákon kívül egyéb darabosabb kiegészítőket is el tudunk helyezni. Munkám során többször találkoztam azzal a kérdéssel, hogy e botzsákok miért nem két bot tárolására készültek, hiszen az országos horgászrend pillanatnyilag ennyit engedélyez. Nálunk! A nyugati országokban (ahonnan e termékek származnak) és néhány magántulajdonban lévő hazai vízen a hárombotos horgászat a jellemző, sőt a négy sem ritka. Mivel a legjobb horgászhelyeket autóval egyáltalán nem lehet megközelíteni, fontos kritérium a megfelelő minőségű vállpánt megléte és a könnyed szállíthatóság is!

2. Orsótartó táska
A bot nélkül szállítandó orsók biztonságos tárolására szolgál. Az orsótartó általában enyhén merevített, szivaccsal bélelt anyagú, tépőzáras válaszfallal kialakítható rekeszei megvédik orsóinkat az összeütődéstől. A tépőzáras megoldásnak köszönhetően igazodhatunk orsónk méreteihez, és a pótdobok számára is szoríthatunk helyet. Kettő és négy orsó biztonságos szállításához alkalmas táskák kaphatóak

3. Szereléktartó táska
A felszerelést tartó táskák űrtartalma lényegesen nagyobb, elérheti az 50-60 litert. Ezekben tároljuk az orsótartókat, a rod-pod tartozékait, a swingereket az elektromos kapásjelzőkkel, a mérleget, előketartókat stb.. A nagy terhek miatt a táskák füleit általában erős, strapabíró anyagból készítik. Fontos a vízállósága is, hiszen ha letesszük a vizes fűbe, lényeges, hogy ne legyen csurom víz a tartalma, főleg ha PVA termékeket is tárolunk benne (bizony kellemetlen meglepetés érne bennünket a vízparton!). A sok kis zsebnek köszönhetően rendezetten tárolhatjuk felszerelésünket két horgászat között vagy a téli hónapokban. E témakörbe tartoznak a különböző aprócikkek rendszerezésére szolgáló dobozok is, hiszen e dobozokat fogjuk elhelyezni a táskánkban. Ebben a csoportban a legjobb megoldást az angol FOX cég tudhatja magáénak. Olyan doboz szettet készítettek, aminek tagjai egymással kompatibilisek, és szinte minden apróság külön helyet kaphat bennük. Anyaguk első osztályú minőségű, ezáltal nagyon hosszú ideig segítheti horgászatunkat, ezenfelül az álltaluk forgalmazott aprócikkek olyan csomagolásban kerülnek piacra, melyek szintén passzolnak a dobozokhoz.

4. Csalitartó táska, dipes táska
A csalitartó táskák fontos kritériumai a vízállóság, illetve az aromazáró képesség, hiszen rossz lenne az autóban vagy otthon a tintahalas aromát szagolgatni…. Űrtartalmuk 1-10 liter között változik. A dipes táskák az aromába fojtott csalik biztonságos és rendezett tárolásában segítenek: elkülönített rekeszekkel rendelkeznek, így minden dobozkának megvan a maga helye. A többi folyékony aroma számára e rekeszes betét alatt alakítottak ki helyet. Mindez olyan táskában található, melynek belseje egy nejlonszerű anyag, ami egy laza mozdulattal kivehető, ezáltal ha véletlenül kiborul az egyik dobozka, a táska gyorsan tisztítható.

5. Rod-pod táska
A jobb minőségű bottartó állványok ára vetekszik a botokéval, ezért szerintem megérdemelnek egy önálló táskát, amiben tárolhatjuk, illetve szállíthatjuk őket. Ebben az esetben lényeges szempont, hogy a táska megfelelően bélelt legyen, hogy a bottartó állvány minden egyes darabja egymástól el legyen választva – ezzel elkerülhető az összeverődés –, valamint az is, hogy legyenek rajta kisebb zsebek, melyekben az állvány tartozékai szállíthatók (bottartó villa, zsinórsüllyesztő nehezék tartó stb.).

Az állvány első kereszttartójának készül külön táskatípus, így nem kell mindig fel- és letekergetni az elektromos kapásjelzőket, tehát értékes perceket spórolhatunk a horgászatunk javára.

6. Ólomtartó táska
Az ólomtartó táska megkönnyíti e termékek szállítását, mivel egy masszív, közepesen keményített anyagból készül, melynek tépőzáras rekeszeit saját elképzelésünk alapján rendezhetjük. Erősnek és strapabírónak kell lennie, mivel ahányféle vízen horgászunk, annyiféle méretű és formájú ólomra van szükségünk.

7. Hátizsákok
Manapság kaphatók kimondottan horgászati célra készített hátizsákok, melyek megkönnyítik azon horgászok életét, akik horgászhelye gépjárművel nem megközelíthető. Nagyon praktikus, mivel komoly tároló képességgel rendelkeznek (űrtartalmuk elérheti a 80 litert). Velük úgy tudjuk szállítani szerelésünk jelentős hányadát, hogy közben szabad a két kezünk. A jó hátizsákot párnázott váll- és derékpántok teszik teljessé, amelyek révén kényelmesen szállítható. A nagyméretű külső oldalzsebeiben minden szükséges egyéb kelléket, aprócikket elrejthet.

Bojlis Suli 11. – Bojlis horgászat felszerelései – Nélkülözhetetlen kiegészítők és aprócikkek

Elértünk a sorozat legnehezebb és legösszetettebb részéhez, mely azon aprócikkeket kívánja bemutatni, melyek a végszerelék elkészítéséhez szükségesek. Megpróbálom a lehető legrészletesebben bemutatni a különböző kellékeket, persze a teljesség igénye nélkül, különben olyan hosszú lenne ez a rész, hogy soha nem is érne véget. Ha Te is szeretnél kiutat a rengeteg különféle aprócikk okozta útvesztőből, tarts velem!
 
1. fűzőtű, fúró

A fúró abban az esetben szükséges, ha csalink keményebb annál, hogy átnyomjuk rajta a fűzőtűt. Többféle vastagságban kapható, ezért a kisebb csalikat is kifúrhatjuk anélkül, hogy szétrepednének. A szokványos méret az 1,5 mm-es, egészen kicsi csalikhoz vagy pelletekhez használhatjuk az 1 mm-es változatot. Létezik egy extra vastag típus is, ennek a csali lebegtetésénél van szerepe, mivel a kifúrt részbe tesszük a lebegtető szivacsot vagy parafa pálcikát, ami elemeli csalinkat az aljzattól. Ugyanez a megoldás tökéletesen alkalmazható tigrismogyoró esetében is. A fúró megvásárlásánál mindenképpen figyeljünk arra, hogy olyan típust válasszunk, aminél nem egy kis műanyag szár elejébe van beleragasztva a fúró, hanem végigér benne, és a végével együtt forog. E típusok sokkal hosszabb élettartamúak, és nem fordulhat velük elő még keményebb csalinál sem, hogy a ragasztás elenged, és a fúró beleszorul a csalinkba.

A fűzőtűk esetében is több – funkciója szerint – különböző típust különböztetünk meg. Az alapváltozat kb. 5 centiméter hosszú műanyag nyéllel, hegyének végén pedig egy kis ráhajtható füllel van ellátva. Utóbbi azt a célt szolgálja, hogy a csalin való átfűzés és a hajszálelőke beakasztása után, a visszahúzás folyamán a hurok ne tudjon kiakadni, s így bosszúságot okozni. Van egy típus, mely az alapváltozattól abban különbözik, hogy nincs rajta a ráhajtható kampócska. Ez abban az esetben ajánlott, ha csalinkat a vékonyabb fúróval fúrtuk ki, és van esély, hogy megrepedhet – az ilyen helyzet nem ritka, például pelleteknél. A következő, lényegesen hosszabb típus általában csak egy visszahajtott kampócskában végződik, ezeket a PVA segédeszközökhöz használjuk. Hossza révén egyszerre akár 6-8 szem bojlit is felhúzhatunk rá, amivel lerövidíthetjük a végszerelék előkészítéséhez szükségesidőt
              
2. stopperek

Ha sikerült felfűznünk a csalinkat, szükségünk van valamire, ami megakadályozza, hogy bedobásnál vagy behordásnál lecsússzon a hajszálelőkéről. Ezt a szerepet tölti be a stopper. Legegyszerűbb változata egy kis, V alakú műanyag darabka, melyet a hajszálelőke hurkába beakasztva visszahúzhatunk a bojliba. Ennél praktikusabb a Fox Boilie Props nevű stoppere, melyet úgy alakítottak ki, hogy ha beakasztottuk és meghúzzuk a csalit, akkor teljesen rásimul arra, ezáltal teljesen észrevétlen marad. Így a legóvatosabb pontyok gyanakvását is elkerülhetjük, amit az is segít, hogy több különböző színben kapható, ezért hozzáigazíthatjuk a csalink színéhez. Következzék az a típus, mely számomra is a legkedvesebb: az átlátszó bojlistopper. Ez néhány centiméteres darabokban, csomagonként 10-20 szálas változatban kerül forgalomba, csupán annyi a dolgunk, hogy méretre vágjuk. Bármilyen színű vagy méretű csalihoz alkalmazható, legyen az bojli, pellet vagy egyszerűen kukorica.

3. csaligyűrűk és egyéb hajszálelőkék

E segédeszközök a minél szélesebb körben alkalmazható csalizási technikák alkalmazását hivatottak elősegíteni. A család legnépszerűbb tagja a Stonfo cég által forgalmazott kis szilikon „hajszálelőke”, ami két méretben kapható, így könnyen hozzáigazíthatjuk a csalink jellegéhez. Használata nagyon egyszerű: csak le kell tépnünk a több csalirögzítőt tartalmazó szárról, majd egy fűzőtű segítségével ráhúzzuk a csalinkat, és a végén található kis szemnél fogva felakasztjuk a horogra. Ebben az esetben nincs szükségünk bojlistopperre, mivel a „hajszálelőke” vége úgy van kialakítva, hogy egy kis műanyag tuskó meggátolja a bojli vagy pellet lecsúszását.

A másik fő kategória a Bait Bands, azaz csaligyűrű, amiket önmagukban nem tudunk használni (hacsak nem D-ringes horgot használunk), csak egy kis fém karikával összehurkolva működik. E remek megoldás viszont a legszélesebb alkalmazhatóságot teszi lehetővé, de erről majd később. Többféle méretben kapható, viszont ha erre szavazunk, mindenképpen szükségünk, van valamilyen stopperre.

4. szilikon csövek

A szilikon csöveket funkciójuk alapján mindenképpen érdemes két csoportra bontani. Az egyik csoport a gubancolódást megelőzésére szolgáló csövek. Ezeknek több alcsoportja is lehet, hiszen vannak süllyedő gubancgátlók, melyek az aljzathoz simulva szinte észrevehetetlenek. A következő alcsoport a volfrámszállal ellátott szilikon cső, melynek szerepe – a gubancolódás megelőzésén felül – kagylós terepen főzsinórunk sérülésektől való megóvása. A másik fő csoport azon csövekből áll, melyeket a horogra óhajtunk húzni a horogkötés megóvásának érdekében, vagy csupán azért, hogy a csali a megfelelő helyen helyezkedjen el a horog körül, így garantálva a tökéletes akadást.

5. forgók, kapcsok

Sok olyan speciális kapocs készül, amit kimondottan a bojlis horgászok számára alkottak meg, most ezek közül emelek ki néhány fontosabbat, a többit majd a későbbi részekben… Kezdjük a sima bojlis forgóval, melynek fő tulajdonságai megegyeznek a hagyományos forgókéval, azonban ennek terhelhetősége nagyobb, valamint a bojlis forgók méretezését úgy alakították ki, hogy a belső zsinórvezetésű ólmokban tökéletesen megszoruljanak, így még könnyebben készíthetünk fix végszereléket. A karikás forgó annyiban különbözik hagyományos társaiktól, hogy – mint nevében is benne van – egy plusz fém karikával rendelkezik, ami további sokféle felhasználhatóságot tesz lehetővé. A gumihüvellyel zárható gyorskapocs az egyik legszélesebb körben elterjedt előkerögzítési megoldás, hiszen nagyban leegyszerűsíti és meggyorsítja az előke cseréjét, emellett a kapocsra húzott kis csövecske plusz gubancgátlóként is funkcionál.

6. dipes bojlifogó

Mint a neve is sugallja, e kiegészítő azt a célt szolgálja, hogy a dipben ázó csalit ne kelljen kézzel megfognunk: a csalit ezzel a praktikus kis segédeszközzel ki tudjuk venni az aromából. Működése nagyon egyszerű, csak meg kell nyomni ujjal a nyélrész felőli végét, ekkor kibújnak a kis karmocskák, majd ha hozzáérintjük a bojlihoz, csak el kell engedni, és a kis karmocskák ráfognak a bojlira. Ezzel elkerülhetjük, hogy minden büdös és még büdösebb aromába bele kelljen nyúlnunk.

Bojlis Suli 12. – Bojlis horgászat felszerelései – Különleges kiegészítők és aprócikkek

Ezen epizódot azoknak az apró segédeszközöknek szántam, melyek a kapástalan vagy különleges helyzetekben lehetnek előnyünkre, hiszen sok olyan helyzettel találkozhatunk, amikor egy hajszál választ csak el minket a sikertől. Mint maga a bojlis módszer, úgy ezek az apró kis fortélyok (és a hozzájuk tartozó eszközök) is Angliából származnak. A szigetország tavaiban nagyon kitanultak és rutinosak a halak, hiszen ott egytől egyig visszanyerik szabadságukat. Így, ha újra horogra szeretnék őket csalni, újabb és újabb trükköket, praktikákat kell bevetni. Az angolok – talán nem túlzás, ha ezt állítom – fényévekkel előttünk járnak az apró trükkök és fortélyok alkalmazásában, és nem véletlen, hogy akkor is tudnak halat fogni, amikor senki más!
 
A látszólag felesleges eszközök akkor válnak hasznossá és nélkülözhetetlen kellékké, ha azokat a megfelelő helyzetekben használni is tudjuk. Ez a rész némi ízelítőt ad a különleges kiegészítők alkalmazásából, de a bemutatás messze nem teljes, hiszen ezernyi olyan hasznos apróság van még, amely egy-egy sikeres végszerelék elengedhetetlen kelléke lehet. Jelentős szelekció után tekintsük át az általam már sikerrel használt különleges kiegészítők egy meghatározó csoportját!


1. Lebegő csali nehezék

Egy olyan nehezék, ami bármikor egy mozdulattal cserélhető, garantáltan nem esik le bedobáskor és az előkét sem sérti meg, köszönhetően a gumibetétnek. Emellett több méretben kapható, ami azért fontos, mert ha menet közben csali méretet vagy típust váltunk, probléma nélkül hozzáigazíthatjuk a nehezéket is. Fő feladata a lebegő csalik kiegyensúlyozása, ezen felül felhasználható a végszereléken ütköző gyanánt is, vele egy olyan mobil végszereléket állíthatunk össze, melyből egy pillanat alatt készíthetünk csúszó, fix vagy akár ütköztetett változatot egyaránt, de erről bővebben majd később.

2. Lebegő szivacs

Feladata csalink felemelése az aljzatról. Használatával nem kell más összetételű csalit használnunk, mint amivel etettünk is, ha lebegtetni szeretnénk, csupán annyi a teendőnk, hogy félbevágjuk a csalizásra szánt bojlit, vágunk egy hasonló átmérővel rendelkező szivacskorongot, amit a fél bojlik közé teszünk, majd ezt együtt felfűzzük és kiegyensúlyozzuk a hozzá illő méretű lebegő csali nehezékkel. Ha ilyen módon csalizunk, még nagyobb csalogató hatást érhetünk el, mivel a bojli felületét megvágjuk, ezáltal felgyorsítjuk a belsejében lévő ízanyagok kiáramlását, ráadásul ha dippeljük csalinkat, akkor a szivacs magába szívja az aromát, így a vízben még tovább fejti ki hatását, mint egyébként.

Bait Floss

Ez egy puha, selymes anyagú zsinór, mely több színben is kapható. Azt a célt szolgálja, hogy ha lebegő bojlival csalizunk, akkor azt nem kell átszúrni és felfűzni, hanem ezzel a speciális zsinórral átkötve is rögzíthetjük a horgon lévő kis fémkarikához, így – mivel a felületét nem sértjük meg – sokkal hosszabb ideig őrzi meg lebegőképességét.

Extra fúró

Ez tulajdonképpen nem más, mint egy átlagos bojlifúró, csak sokkal nagyobb átmérőben. Használatára akkor lehet szükség, ha a vele átfúrt bojli furatába parafa rudacskát vagy szivacsdarabot helyezünk, így csökkentve csalink sűrűségét. Óriási előnye, hogy nem kell más anyagú csalival horgásznunk, mint amivel etettünk, ezáltal elkerülhetjük az óvatosabb, rafinált pontyok gyanakvását is. Egyébként ez a technika nagyon sikeresen alkalmazható tigrismogyoró esetében is.

4. Sliding rig & rig stops

Ez tulajdonképpen egy olyan speciális gumistopper, mellyel beállíthatjuk a csalit úgy, hogy a horog mellett az akadás szempontjából a legelőnyösebb helyzetben helyezkedjen el, emellett megakadályozza a csali előkénkre való visszacsapódását is. Két darab ék alakú gumistopperból és egy ezek közé helyezendő speciális formájú fém karikából áll, amibe a csaligyűrűt hurkoljuk, majd rögzítjük rajta a csalit. Fontos, hogy a horog szárán ne úgy helyezzük el, hogy a karika beszoruljon a két gumiütköző közé, hanem hagyjunk néhány millimétert, hogy csúszkálhasson a csalink, így mindig jobb akadást érhetünk majd el.

5. Roppantógyűrű (crimp) fogóval

Nem kimondottan pontyhorgászok számára készült, inkább csak átvettük a rablóhalas technikából, mivel merev előkeanyaggal (vízben láthatatlan monofil fluorocarbon zsinórral) kombinálva a túlhorgászott vizeken is nagyon fogós végszereléket kaphatunk. Használata nagyon egyszerű, felhúzzuk a zsinórra a roppantógyűrűt, ezután a horgot és a csali rögzítésére szolgáló fém karikát, majd visszahúzzuk a szálat a gyűrűbe, beállítjuk, hogy számunkra optimálisan álljon, és már csak annyi a teendőnk, hogy összeroppantsuk. Óriási előnye, hogy egy kötéssel kevesebb kerül a szerelékre, ezenfelül garantáltan nem csúszik szét. A ponty bár csalinkat igen, de a merev előkeanyagnak és a flexibilis szereléknek köszönhetően a horgot már nem lesz képes kifújni.

6. Bandázsragasztó

A bandázsragasztó egy olyan ragasztó, mely nem rendelkezik erősebb illattal, és a zsinórra sincs roncsoló hatása, ezért a horgászatban is tökéletesen alkalmazható. Régebben csak a harcsahorgászok használták, de az ólombetétes zsinór elterjedése után a pontyhorgászok kelléktárába is bekerült. Használatával garantáltan nem csúszik szét az ólombetétes zsinór sem, emellett az egyéb fonott előkék kötéseinek lezárására, a kirojtolódás megakadályozására is kiváló.


7. Zsinórfeszítő és hurokrögíztő

Egy kis apróság, melyet sokan feleslegesnek tartanak, ám a kötések biztonságos meghúzása és rögzítése során rendkívül praktikus, kényelmes segédeszköz. Segítségével egészen kisméretű előkefüleket is készíthetünk és rögzíthetünk biztonságosan. Én főleg abban az esetben használom, ha fluorocarbon zsinórt próbálok megkötni, mivel azon annak merevsége miatt nehéz egy-egy csomót normál módon rögzíteni.

8. Zsinórhántoló

Funkciója a bevonatos előkezsinórok bevonatának eltávolítása úgy, hogy a zsinórt ne sértse meg. Használata nagyon egyszerű, csak át kell húznunk a rajta található kis lyukon a zsinórt, és az ék alakú részén végighúzni. Így a horog előtti néhány centiméter lágy marad, az előke pedig továbbra is védelmet élvez a víz alatti akadókkal, kagylókkal szemben.

Egy tipp a végére:

A barátom, akivel horgásztúráinkat közösen szervezzük már évek óta, szinte mindig kísérletezik. Ha néhány óráig nincs kapás, már gondolkodik is, hogy min is kellene változtatni. E tulajdonságának köszönhetően már sok szép pontyot fogott olyan lehetetlen helyzetekben is, amikor más már lehet, hogy egy kárásznak is örült volna. Ezért mindenképpen ugyanezt javasolnám azoknak is, akik most kezdik ezzel a módszerrel az ismerkedést. Ne akarjuk kiülni, míg ránk találnak a halak – ha valami nem működik, ne legyünk restek csalit, végszereléket vagy akár helyet változtatni, hiszen mindez a végén meghálálja magát.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 16
Tegnapi: 2
Heti: 16
Havi: 143
Össz.: 34 917

Látogatottság növelés
Oldal: Bojli suli kezdőknek 6-12 lecke
Bobber Team - © 2008 - 2024 - bobberteam.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »