Bobber Team

Horgász oldal, minden ami horgászat

Bojlis Suli 18. – Stopperek, ütközők éles bevetésen

Sok mindent bemutattunk és körbeírtunk e cikksorozat keretein belül, viszont van egy apróságnak tűnő tétel, melyről ez idáig nem esett szó, ezek a stopperek. Sokan nem tulajdonítanak nekik nagy szerepet, gondolván, hogy bármi megfelel erre a célra. Ha velem tartotok, megmutatom, hogy mégis mekkora szerepe van egy stopereknek!
 
Mi is maga a stopper és mire szolgál?

A stopper egy olyan, többféle formában és színben készített ütköző, melynek az a feladata, hogy megakadályozza a hajszálelőkére fűzött csalik lecsúszását úgy, hogy közben minél kevésbé keltse fel a halak gyanakvását. Viszont sokféle formájú és állagú csalit használunk, és mind más-más stoppert igényel. Ezek megfelelő kiválasztását szeretném megmutatni nektek.

FOX Bojli stopper dobozos – áttetsző

Fűzött csalik, bojli, kukorica vagy akár tigrismogyoró hajszálelőkén történő rögzítésére tökéletesen megfelel a FOX stopper. Biztosan tartja a csalit, a két golyó közti műanyag száron stabilan, szinte elmozdíthatatlanul lehet hurkolni a stoppert.

FOX Bojli stopper táblás

Ez egy olyan különleges csalistopper, mely kuriózum a maga nemében. A stopper szélei egyedülállóan görbítettek, szinte magához szorítja a csalit, követi annak vonalát. Ennek köszönhetően nemcsak a puha, hanem a nagyon kemény csalik hajszálelőkés rögzítésére is alkalmas. Szinte rásimul a csalira. Több színben is kapható, hogy a csali színéhez tudjuk igazítani. Egy csomagban 188 darab stoppert találunk.

FOX Pellet Stopper

A FOX cég egy új, rendkívül praktikus stoppert hozott forgalomba. Eddig csak a bojlikhoz és szemes terményekhez lehetett kapni speciális ütközőket (stoppereket), de hála a FOX-nak végre a pelletekhez is elkészült a megfelelő kiegészítő. A Pellet Pegs egy olyan különleges csalistopper, mely kuriózum a maga nemében. Különleges kiképzésének, formájának köszönhetően még a puha csalikat is tökéletesen megtartja a hajszálelőkén, nem engedi lecsúszni arról. A stopper szélei egyedülállóan görbítettek, szinte magához szorítja a csalit, követi annak vonalát. Ennek köszönhetően nemcsak a puha, hanem a nagyon kemény csalik hajszálelőkés rögzítésére is alkalmas, szinte rásimul a csalira. Nagy felületének köszönhetően a fúrt kemény pelletek rögzítésére is kiváló! A nagy lyukat kitölti, biztonságosan tart a hajszálelőkén. A tökéletes álcázás és biztonságos csalizás érdekében 3 különböző méretben kerül forgalomba. A kicsi (11 mm hosszú) a 10-14 mm átmérőjű pelletekhez, a közepes (13 mm hosszú) a 16-18 mm-es, míg a nagy (21 mm hosszú) 20-30 mm átmérőjű pelletekhez javasolt. A 11 mm-es pellet stopperből 180 darab, a 13 mm-esből 134 darab, a 21 mm-esből pedig 50 darab található egy csomagban.

FOX Löncshús / horogpellet rögzítő rendszer

Ez a rendszer teljesen kiküszöböli azt a problémát, hogy a hajszálelőke dobáskor átszakítja a húskocka, puha horogpellet vagy a puha bojli oldalát. Ha helyesen alkalmazzuk a rendszert, akkor nagy erővel, nagy távolságokra is dobhatunk anélkül, hogy attól kellene tartanunk, a csalink lerepül. Ezt a rögzítési módot folyóvízi horgászatok alkalmával is használhatjuk, ahol gyakran megtörténik, hogy a víz sodrása vagy a hajladozó vízi növényzet leszakíthatja csalinkat. A Meat Prop egyedi alakja nagy felületen osztja szét a hajszálelőke füléről átvett terhelést, így biztosak lehetünk abban, hogy a speciális tengely megvédi a csalinkat a leszakadástól. Egy csomagban 8 darab stoppert és ugyanennyi hozzá illő gumikúpot találunk.

FOX Paste Stops – horoggyurma-rögzítő

Ezt az ötletes aprócikket a horoggyurmák hajszálelőkén való rögzítéséhez fejlesztették. A szett háromféle méretű gyurmarögzítőt tartalmaz, tehát mindig kiválaszthatjuk az aktuálisan alkalmazott csali méretéhez megfelelőt. A gyurmatartó elem a végén található kis fülecske segítségével rögzíthető a hajszálelőkéhez – ez lehetővé teszi, hogy a végszerelék megbontása, a horogelőke cseréje nélkül is váltogassuk a bojli(ka)t és a gyurmát. Egy csomagban 24 db gyurmarögzítő található (3 méretből 8-8 darab).

FOX SELYEM HAJSZÁLELŐKE ÉS CSALIRÖGZÍTŐ RENDSZER

A csalik jó részét, például a lebegő (pop-up) csalikat általában hajszálelőkével lehet rögzíteni a horgon. Ezzel elkerülhető a csali (horoggal való) átszúrása, ami hosszabb ideig vízben hagyott szereléknél csökkentené a csali lebegését. A csali horoghoz kötése ráadásul számos csali-felkínálási variációt is elérhetővé tesz, például a D-Rig vagy a csúszógyűrűk használatát.

A FOX Bait Floss hajszálelőkét kemény vagy lebegő csalik horogra kötéséhez tervezték, segítségével rendkívül lágyan kínálhatjuk fel a csalit. A szálak különállóan és a csali profilját követve helyezkednek el, a kapást egyáltalán nem akadályozzák. Többféle színben kapható, s ezek a színek szinte mindegyik csalihoz passzolnak. A teljes kényelem kedvéért FOX System adagolóban került forgalomba, amely 50 méternyit tartalmaz. Többféle színben kapható, hogy maximálisan a csalihoz lehessen illeszteni.

A FOX Hair Widgets néven kínált aprócska kis horogra húzható gumi új távlatokat nyitott a hajszálelőkés csalizási technikában, segítségével olyan végszerelékek is elkészíthetők, melyek garantáltan jól működnek még a túlhorgászott vizeken is.

Bojlis Suli 19. – Dobócső, csúzli, etetőrakéta vagy parittya?

Hazánkban sok olyan horgászvíz található, ahol tilos a csónakhasználat még etetés céljából is. Ilyen helyzetben jogos a kérdés, hogy ne etessünk, vagy hogyan is horgásszunk?! E probléma megoldására különböző technikák születtek, melyeket megpróbálok körülírni, így mindenki eldöntheti, számára melyik a leginkább megfelelő.
 
Dobócső

A dobócső egy hosszabb, ívesen meghajlított, vékony falú, praktikusan kialakított markolatú műanyag cső, mellyel bojlit tudunk nagy távolságra és – kellő gyakorlás után – nagy pontossággal bejuttatni. Több átmérőben is kapható, ezáltal hozzáilleszthetjük bojlink méretéhez.

Csúzli

Talán a legrégebbi parti etetési technika eszköze. Maga a csúzli három fő részből áll, egy erős, legtöbbször fémből készített szárra csatlakozik a gumi, ahhoz pedig a kosár, melybe az etetésre szánt anyagot helyezzük. Vásárolhatunk etetőanyag-belövő csúzlit, de kapható kimondottan bojli lövésére készített változat is.

Etetőrakéta

Az etetőrakéta olyan helyeken nyújt plusz előnyöket, ahol távolra szeretnénk etetni és horgászni, de ehhez nem használhatunk csónakot. Akár száz méter feletti távolságokra is bejuttathatjuk vele az etetőanyagokat, persze megfelelő felszereléssel. Magvak (búza, kukorica, kender stb.), félbevágott bojlik és akár pellet is belehelyezhető. Vízbe érve felbillen, tartalmát kiadja. A rakétán található lyukakon keresztül távozik a víz, amely megkönnyíti a kihúzását. Több méretben is kapható, így mindenki kiválaszthatja a számára megfelelőt. Fontos, hogy csak az ehhez megfelelő felszereléssel használjátok, ugyanis egy pontyozó botban komoly károkat tehet a megtömött etetőrakéta súlya miatti túlterhelés. Az ún. spood botok azok, melyeket erre a célra készítettek, ezek lényegesen erősebbek, általában 5,5 librás erősségben (!) készítik őket.

Parittya

Román és szerb bojlis specialistáktól lestük el a parittya használatát, akik megdöbbentő eredményességgel alkalmazták ezt a rendkívül egyszerű eszközt olyan vizeken is, ahol a csónakból való etetés, illetve a behordás nem engedélyezett. Sokan vannak úgy, hogy nagy mennyiségű etetőanyagot szeretnénk bejuttatni nagy távolságra. Nincs szükség másra, mint egy nagy dobósúlyú (minimum 200 grammos) botra és egy erős dobózsinórral feltöltött dobú orsóra. Ezzel kell elvégezni a műveletet oly módon, hogy a parittyát felkötjük a zsinór végére, és belehelyezzük a narancsnyi nagyságú gombócot. Az erőteljes dobás során a parittya nem repül tovább 15 méternél, de a gombóc akár a 100-110 méteres távolságot is elérheti. Ezzel a technikával pillanatok alatt bejuttathatunk akár 3-4 kiló etetőanyagot is eddig elképzelhetetlen távolságba. Hogy hogyan is kell használni, abba nem is mennék bele, hiszen ennek a technikának a koronázatlan királya, Kovács Zoltán már bemutatta egy remekbeszabott írás keretében.

Bojlis Suli 20. – PVA segédeszközök használata

A PVA termékek évekkel ezelőtti megjelenése a horgászatban új mérföldkövet jelentett. Gyakorlatilag alapjaiban „rengette” meg, főként a bojlis horgászatot. Olyan rendkívül pontos és precíz etetési megoldásokat nyújtanak a PVA termékek, amely korábban elképzelhetetlen volt. Sokrétű felhasználhatósága miatt hamar átvették a finomszerelékes, sőt a rablóhalas horgászok is. Miként is kell e nagyszerű termékeket használni, mi a jelentősége, milyen fajtái léteznek? Tartsatok velem, és a sorozat újabb része ezekre a kérdésekre is egyértelmű válaszokat ad!

Mi az a PVA?

A PVA egy betűszó, a poli(vinilalkohol) rövidítése. Ez az anyag vízzel érintkezve némi késlekedéssel (10-40 másodperc múlva) oldódásnak indul, ezzel segítve a horgászokat a pontos etetésben.

Hol lehet jelentősége?

Bárhol, ahol pontos, koncentrált, kis mennyiségű etetést akarunk létrehozni. Kiemelten ajánlott vízinövénnyel sűrűn benőtt helyeken is, ahol komoly segítséget jelenthet, hiszen egy PVA zacskóba csomagolt horog nem tud elakadni a bedobást (vagy behordást) követően, így e segédeszköz garantálja a csali biztonságos fenékre érését.

Milyen fajtái vannak?

E különleges anyagból több különböző terméket is készítenek a horgászcikk gyártó cégek. Így felhasználhatóságuknak gyakorlatilag csak a fantázia szab határt. A fő termékek, melyek elsődlegesen a segítségünkre lehetnek a PVA háló, a PVA zacskó, a PVA zsinór és végül a PVA szalag.

PVA zacskó

A PVA tasakok a pontyhorgászatok során lehetővé teszik a rendkívül pontos és koncentrált etetést. Ennek nagy jelentősége van versenykörülmények közepette, az agyonhorgászott vizeken, vagy akár a rövid, 1-2 napos horgászatok esetében. Az általam leggyakrabban alkalmazott FOX PVA szettben 50 db PVA zacskót találtok, melyek minden évszakban használhatóak, hideg és melegvízben egyaránt megfelelő az oldódásuk. Plusz kiegészítőként, a PVA tasakokat tartalmazó dobozban található egy tölcsér is, mely leegyszerűsíti és rendkívül megkönnyíti a tasakok pellettel vagy akár bojlival való megtöltését is. A tartódoboz cseppmentesen zár, tökéletesen védi a PVA tasakokat a nedvesség beszivárgásától, s ezáltal a végleges károsodástól.

Aromásítható a PVA csomag?

Minden olyan aromát használhatunk PVA termékekhez, melyek nem víz, hanem olaj vagy alkohol alapúak. A Haldorádó Dip Tuning tagjainál garantáltan nem érhet minket semmilyen kellemetlen meglepetés, hiszen ezek tökéletesen alkalmazhatók PVA segédeszközökkel.

PVA háló

Segítségével rövid idő alatt tetszőleges méretű PVA tasakot készíthetünk, amivel bojlit, pelletet vagy más szemes etetőanyagot tudunk a csalival együtt bedobva, tehát közvetlenül a horog mellé juttatni. A viszonylag aprólyukú, sűrű szemű kivitelnek köszönhetően rendkívül ideális az ún. stick mixek, azaz etetőanyaggal töltött csomagok elkészítéséhez is, amelyet a horogelőkére kell – fűzőtű segítségével – felhúzni. Másik kedvencem, a Korda PVA szett tartalmazza az ehhez szükséges tömörítő rudacskát (kompessa) is. Ügyeljünk azonban arra, hogy ne legyen vizes az etetőanyag vagy szemes termény, amelyet beletöltünk, mert az idő előtt feloldja a hálót! E PVA termék egyértelmű előnye, hogy a háló szétolvadása után az etetőanyag (vagy egyéb csalogatóanyag) egy kupacban terül szét, közvetlenül a horog mellett. A hatás garantált! Ilyen pontos és koncentrált etetést semmilyen más eszközzel nem tudunk létrehozni! A PVA háló oldódási ideje nyáron kb. 20-30, télen kb. 40-50 másodperc.

Készíthetünk stick mix rudacskákat is a jobb fogás reményében
 
Nagy segítséget jelentenek a készre kevert stick mixek: ezek olyan speciális, különleges összetételű etetőanyagok, amelyek kifejezetten a PVA hálós etetéshez készültek (víz hozzáadása nélkül is tapadó, könnyen tömöríthető, nagyszemcsés keverékek)

PVA zsinór

Sok vízben a „kevesebb több” elvén működik az etetés. Ahhoz, hogy néhány bojlit közvetlenül a végszerelék közelébe tudjunk elhelyezni, a legmegfelelőbb eszköz a PVA zsinór. A tekercsen 20 métert találtok, amely vízben 30-60 másodperc alatt oldódik fel.

PVA szalag

Hosszú évek próbálkozásai után végre sikerült kifejleszteni egy olyan PVA szalagot, amely még a leghidegebb vízben is tökéletesen feloldódik. Erőssége révén számos feladathoz megoldást kínál, és tökéletes oldódása miatt semmiféle maradvány nem rontja a bejuttatott végszerelék fogósságát. E sokoldalú PVA terméknek ott a helye minden bojlis horgász kelléktárában! Jól jön a nagy dobásoknál a hajszálelőke horogszárhoz kötéséhez, a csali dobás alatti rögzítéséhez, a PVA zacskók szájának bekötéséhez, az ólomkapcsok dobás alatti bebiztosításához és általában minden olyan esetre, ahol két, bármilyen száraz alkatrészt úgy kívánunk összekötni, hogy a vízbe érve szétválhassanak. A PVA szalag praktikus, adagoló-rendszerű tekercsben kerül forgalomba. A 10 mm széles szalagból a tekercsen 20 méternyit találtok.

Bojlis Suli 21. – Dipek, pordipek jelentősége a bojlis horgászatban

Ezek a termékek egy újabb dimenziót nyitottak a pontyhorgászatban, és bár széleskörű felhasználhatóságuknak köszönhetően a finomszerelékes horgászok is gyorsan átvették, valójában arról már kevés helyen írnak, hogy hogyan is kell használni őket, mi a funkciójuk. E rövid kis írásban megpróbálom bemutatni, hogyan is használhatóak a gyakorlatban, tehát mindenképpen érdemes lesz velem tartani!
 
Mi az a dip?

A dip egy olyan mártogató aroma, mely sűrűségének köszönhetően a csalira ragad rövid idő alatt, ezért azt elég néhány percet áztatni benne. A vízben mint egy „Étterem erre!” tábla jelzi a pontyoknak, hogy itt bizony jól lakhatnak, ezenfelül segítségével azt is elérhetjük, hogy az etetésre érkező halak az etetés elfogyasztása előtt felvegyék csalinkat, tehát használatával sokkal hatékonyabbak lehettek. Plusz előnyként szolgál, hogy ma már minden lehetséges és lehetetlen ízben kapható, így kapástalan időszakban egészen különleges aromakombinációkat készíthettek, például egy halas jellegű bojli egy édes aromába mártva sokszor lehet hatékony megoldás. A jobb minőségű dipek vízmentesek, ezért nem oldják a PVA termékeket: ezt az előnyt egy kis praktikával a saját javunkra is fordíthatjuk. A dipek sűrűsége nagyobb a vízénél, ezáltal ha egy PVA zacskóba helyezitek a felcsalizott horgot és az etetésre szánt bojlit, pelletet, majd feltöltitek dippel, akkor a mederfenéken egy nagyobb aromafelhőt hozhattok lére, melynek nem sok hal tud ellenállni. Fontos, hogy nem csak bojli esetében alkalmazható ez a kis „tuning”, bármilyen csalit belemárthattok, legyen az pellet, kukorica vagy akár csontkukac, a hatás nem marad el!

Pordipek

Ezek nagyon finom szemcsézetű por állagú dipek, melyek segítségével egy lassan oldódó zselés réteget vonhatunk a csali köré, ezzel csábítván el a halakat. Ahhoz, hogy a megfelelő módon rátapadjon a csalira, azt le kell fújni az amino booster spray-vel, csak így tudjátok a várt eredményt elérni. A lefújást követően hemperegtessétek meg a csalit porban, és már kész is! Ha e műveletet többször megismétlitek, vastagabb réteggel boríthatjátok be a bojlit, így a hatás is hosszabb lesz. Folyékony testvéréhez hasonlóan a por állagú dipet is bármilyen alkalmazhatjuk csalinál.

Bojlis Suli 22. – Paszták jelentősége a bojlis horgászatban

Talán a paszták jelentik a bojlis pontyhorgászok „fegyvertárának” legfiatalabb tagját, használatuk robbanásszerűen terjedt el, de nem csak a „golyósok” között, hiszen a finomszerelékes horgászok is előszeretettel alkalmazzák. Hogy minek is köszönheti népszerűségét? Hogyan is kell használni? Ezekre a kérdésekre próbálok válaszolni, tartsatok velem és próbáljátok ki Ti is, nem fogtok csalódni!
 
Mit is nevezünk pasztának?

A paszta egy lágy állagú anyag, mely kellő tapadással rendelkezik ahhoz, hogy akár a csalira, akár egy egyszerű ólomra rágyúrjuk úgy, hogy a legnagyobb dobásokat is kibírja, viszont a vízbe érkezve azonnal vonzó hatást fejt ki a környéken tartózkodó halakra, melyeket táplálkozásra ingerel.

Hogyan is kell alkalmazni?

Ma már szinte az összes csali gyártó cég számtalan ízesítésben készít különböző pasztákat, tehát a választási lehetőségek igencsak kiszélesedtek. Használatuk nagyon egyszerű, hiszen csak annyi a dolgunk, hogy egyszerűen rágyúrjuk a felcsalizott hajszálelőkére vagy horogra. Még hatásosabb, hogyha a paszta ráhelyezése előtt dipbe áztatjuk csalinkat, ezáltal még jobban elnyújthatjuk a dipelés hatását, illetve elkerülhetjük a bedobás közben történő leválást, illetve a süllyedés során bekövetkező leázást.

A pasztát felhasználhatjátok akkor is, ha olyan helyzetbe kerültök, hogy a halaknak pelletet szeretnétek felkínálni, de nem akartok néhány óránként újra csalizni. A pasztát a pelletre gyúrva utóbbi oldódása lelassul, hiszen először a pasztának kell feloldódnia, a pellet csak ezután kezd közvetlenül érintkezni a vízzel. Én magam is szívesen használom ezt a technikát éjszakai horgászatoknál, hiszen soha nem lehet tudni… lehet, hogy csak hajnalban lesz kapás, és éjjel nem szívesen zavarom meg az etetésemet.

A paszták fontos tulajdonsága, hogy gyakorlatilag bármilyen csalira rágyúrhatók, tehát alkalmazhatjuk horogra tűzött kukorica esetében is. Az SBS készít olyan pasztát, mely nekem is a kedvencem, mivel CSL (corn steep liqour, azaz kukoricacsíra likőr) alapra készült, ezért a vízben sokkal gyorsabban fejti ki hatását, mint a többi paszta.

Az egyszerű aromákkal szemben a paszta további előnye, hogy ha le is oldódik a csaliról, nem tűnik el, hanem ott marad elterülve a csali közvetlen közelében. Kísérletezhetünk ellenkező ízesítésekkel is – például egy édes kukorica tintahalas pasztával beborítva –, így ha a halaknak nem volt étvágyuk a halas jellegű csalihoz, akkor jó esélyünk van megfogni őket a paszta leoldódása után az édes kukoricával.

Remélem, sikerült néhány ködfoltot eltüntetnem a bojlizás világából, és sikerült egy kicsit közelebb hozni mindenkit az eredményes horgászathoz. A következő résztől a bojlikészítés gyakorlati oldalával és annak „boszorkánykonyhájával” kezdünk foglalkozni, lehetőleg minél részletesebben… érdemes lesz akkor is velem tartani!



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 2
Heti: 3
Havi: 130
Össz.: 34 904

Látogatottság növelés
Oldal: Bojli suli kezdőknek 18-22 lecke
Bobber Team - © 2008 - 2024 - bobberteam.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »